اگر به دنبال مهاجرت برای ادامه تحصیلات عالی خود هستید یا به دنبال فرصت های شغلی در یک کشور خارجی هستید، اولین و احتمالا سخت ترین گام این است که کشور مورد نظر را برای خود تعیین کنید.

این مقاله به شما کمک می کند تا با یکی از بهترین مقاصد مهاجرتی جهان یعنی کشور کانادا که در لیست ده کشور برتر دنیا تا سال 2021 در رتبه پنجم قرار دارد آشنا شوید.

کانادا، دومین کشور بزرگ جهان از نظر مساحت (بعد از روسیه) که تقریباً دو پنجم قسمت شمالی قاره آمریکای شمالی را اشغال می کند. با وجود وسعت بزرگ کانادا، این کشور یکی از کم جمعیت ترین کشورهای جهان است. در سال 2022، کل جمعیت کانادا حدود 38.74 میلیون نفر است .

کانادا از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده است که  به چهار منطقه اصلی گروه بندی شوند: کانادای غربی، کانادای مرکزی، کانادای آتلانتیک، و کانادای شمالی (کانادای شرقی نیز به کانادا مرکزی و آتلانتیک کانادا اشاره دارد). استان ها و مناطق مسئولیت برنامه های اجتماعی مانند مراقبت های بهداشتی، آموزشی و رفاهی،  و همچنین اجرای عدالت (به جز قوانین کیفری) را دارند.

تفاوت عمده بین یک استان کانادا و یک قلمرو این است که استان ها قدرت و اختیار خود را از قانون اساسی دریافت می کنند، در حالی که دولت های سرزمینی اختیاراتی دارند که توسط پارلمان کانادا به آنها تفویض شده است.

اختیارات ناشی از قانون اساسی 1867 بین دولت فدرال و دولت های استانی تقسیم می شود تا به طور انحصاری اعمال شوند. از آنجایی که تقسیم اختیارات بین دولت فدرال و استان ها در قانون اساسی تعریف شده است، هرگونه تغییر مستلزم اصلاح قانون اساسی است.

 

دلار کانادا واحد پول کانادا است.برای متمایز کردن آن از سایر ارزهای دلاری، با علامت دلار $، یا گاهی اوقات CA$، Can$ یا C$ مخفف می شود.به 100 سنت (¢) تقسیم می شود.

دلار کانادا که تقریباً 2 درصد از کل ذخایر جهانی را تشکیل می دهد، پس از دلار آمریکا، یورو، ین و پوند استرلینگ، پنجمین ارز ذخیره شده در جهان است.

دلار کانادا به دلیل سلامت نسبی اقتصادی کانادا، موقعیت حاکمیتی قوی دولت کانادا و ثبات سیستم های حقوقی و سیاسی این کشور، در بین بانک های مرکزی محبوب است.

این کشور با سابقه غنی مهاجرت، به عنوان کشوری که فرهنگ های مختلف را به رسمیت میشناسد و احترام می گذارد در دنیا شناخته می شود. طبق سرشماری که در سال  2021 انجام شد ، بیش از 450 قومیت و فرهنگ مختلف در کانادا حضور دارند. اصلی ترین گروه‌های قومیتی در کانادا عبارتند از: اروپایی ، آمریکای شمالی، آسیایی، بومیان آمریکای شمالی، آفریقایی ، آمریکای لاتین، مرکزی و جنوبی، کارائیب ، اقیانوسیه.

 

 

کانادا مقصد همیشگی مهاجران بسیاری از سراسر جهان است و از سال 2022 تا 2024، کانادا پذیرای بیش از 1.3 میلیون مهاجر جدید خواهد بود! در جدول زیر تعداد مهاجران به این کشور در دهه گذشته را مشاهده می کنید

 

 

فهرست مطالب

 دلایل جذب مهاجران به کشور کانادا را میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • زیبایی های طبیعی، فضاهای باز، کوه ها، درختان و دریاچه ها
 • جامعه آزاد با رعایت حقوق اساسی بشر مندرج در منشور حقوق بشر
 • ثبات سیاسی با فرصت های تجاری عالی و همچنین سیستم بانکی قوی
 • تجارت آزاد با ایالات متحده آمریکا و مکزیک بر اساس توافقنامه نفتا
 • شهرت بین المللی و رنک بالای سیستم آموزشی و دانشگاه های کانادا
 • سیستم عالی مراقبت های بهداشتی و شبکه سخاوتمندانه برنامه های کمک های اجتماعی
 • یکی از بهترین کشورهای جهان با فرصت های تجاری عالی 

 این کشور دشواری مهاجران یا تازه واردان برای سازگاری با یک کشور جدید، یادگیری فرهنگ ها و زبان های جدید را درک می کند. دولت فدرال، دولت‌های استانی و بسیاری از سازمان‌های اجتماعی دولتی یا خصوصی با یکدیگر همکاری می‌کنند تا در زمینه‌هایی مانند آموزش زبان، یافتن شغل، تحصیل، یافتن مکانی برای زندگی و موارد دیگر کمک کنند. سازمان ملل متحد به طور مداوم کانادا را به عنوان یکی از بهترین مکان های جهان برای زندگی رتبه بندی می کند. همچنین  یکی از امن ترین کشورهای جهان که ممکن است زمستان های بسیار سرد داشته باشد اما مردمی خونگرم و مهمان نواز دارد.

راه های زیادی برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت دائم کانادا وجود دارد، که در این مقاله به بررسی آن ها می پردازیم.

چرا کانادا بهترین مقصد برای مهاجرت است ؟

طبیعت این کشور به دلیل مناظر خیره‌کننده به عنوان دومین کشور زیبا  در جهان شناخته شده است  همچنین مردم  کانادایی از کیفیت آب و هوای این کشور بسیار راضی هستند.

اشتغال: در مقایسه با سایر کشورهای توسعه یافته، نرخ بیکاری کانادا 5.4 درصد است که پایین ترین نرخ در دنیا است. فرصت های شغلی بسیاری در هر بخش وجود دارد  همچنین بر اساس آمار ها 73 درصد از افراد 15 تا 64 ساله در کانادا با حقوق اشتغال به کار دارند.

تحصیل: 96 درصد از دانشجویان بین المللی کانادا را به عنوان مقصد برای تحصیل توصیه می کنند. همچنین این کشور یکی از کشورهای برتر در زمینه علوم و ریاضیات است. فارغ التحصیلان از دانشگاه های این کشور می توانند از طریق گزینه هاییی مانند ” تجربه کانادایی( CEC)” برای اقامت دائم این کشور اقدام  کنند. همچنین دانش آموزانی  که از موسسات در مقطع متوسطه کانادا فارغ التحصیل می شوند نیز واجد شرایط مجوز کار پس از فارغ التحصیلی هستند که به آن ها اجازه می دهد تا پس از فارغ التحصیلی برای کسب تجربه کاری ارزشمند در کانادا کار کند.

 

 

نمودار زیر تعداد دارندگان مجوز تحصیل در کانادا را از سال 2010 تا پایان سال 2021 نشان می دهد. در سال 2021، 621656 دانشجوی بین المللی سال در کانادا حضور داشته اند.

 

امنیت: در سال 2018، کانادا به عنوان ششمین کشور امن جهان است همچنین81 درصد کانادایی ها می گویند که در همه ساعات شبانه روز در خیابان های این کشور احساس امنیت می کنند.

تنوع فرهنگی: کانادا به عنوان سومین کشور برتر برای زندگی در  رتبه بندی جهانی شناخته  می شود. در این کشور انواع خدمات برای کمک به تازه واردان در دسترس است.

منشور حقوق و آزادی های کانادا از حقوق و آزادی های اولیه شما پس از ورود به کانادا محافظت می کند.در کانادا فرصت های بی پایانی برای یادگیری فرهنگ ها و مذاهب دیگر وجود دارد زیرا  مطابق آمارها از هر پنج کانادایی یک نفر در کشور دیگری متولد شده است.

کانادا از نظر مذهب متنوع است و طیف وسیعی از باورها و آداب و رسوم را در بر می گیرد. اگرچه قانون اساسی کانادا به خدا اشاره می کند و پادشاه عنوان “مدافع ایمان” را دارد، اما کانادا کلیسای رسمی ندارد و دولت رسماً متعهد به کثرت گرایی مذهبی است. آزادی مذهب در کانادا یک حق محافظت شده در قانون اساسی است که به افراد اجازه می دهد بدون محدودیت یا مداخله گردهم آیند و عبادت کنند.عمل به دین عموماً در سراسر جامعه و دولت امری خصوصی تلقی می شود.

بر اساس سرشماری سال 2021، مسیحیت بزرگترین دین در کانادا است و کاتولیک های رومی بیشترین پیروان را دارند. مسیحیان، که 53.3 درصد از جمعیت را در سال 2021 تشکیل می دهند، پس از آنها افراد بی دین با 34.6 درصد قرار دارند. ادیان دیگر عبارتند از: اسلام ، هندو ، سیکیسم ، بودایی و  یهودیت .همانطور که در نمودار زیر مشاهده  می کنید میزان پیروی از دین به طور پیوسته در حال کاهش است.

دو زبان رسمی این کشور  انگلیسی و فرانسوی است.گویش های چینی سومین زبان رایج در این کشور هستند و پس از آن تاگالوگ، اسپانیایی و پنجابی .

75.5 درصد و 21.4 درصد از کانادایی ها انگلیسی و فرانسوی را به عنوان زبان اول صحبت می کنند،12.7  درصد به زبانی غیر از زبان های رسمی کانادا عمدتاً در خانه صحبت می کنند و از هر چهار کانادایی یک نفر زبان مادری غیر از انگلیسی یا فرانسوی دارد. 18.0٪ کانادایی های دو زبانه انگلیسی-فرانسوی هستند.

سرشماری ها  نشان می دهد که تعداد کانادایی‌هایی که عمدتاً فرانسوی صحبت می‌کنند در تمام استان‌ها و مناطق دیگر به جز کبک، بریتیش کلمبیا و یوکان کاهش یافته است.

در نمودار زیر توزیع زبان ها در سال 2021 را مشاهده می کنید:

ساده ترین راه ها برای مهاجرت به کانادا کدامند؟

ساده ترین راه برای مهاجرت به کانادا بستگی به رزومه شما یا ارتباطات شما با این کشور دارد، با توجه به اهداف شما برای مهاجرت به کانادا می توانید بهترین گزینه برای رفتن را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که ممکن است درخواست برای برخی از برنامه ها برای شما آسان تر باشد اما  این روند طولانی است و مراحل زیادی را شامل می شود. کانادا همواره از نظر کیفیت زندگی در میان بهترین کشورها قرار داشته و همواره نگرش مثبتی به روند مهاجرت داشته است.

چهار مورد از محبوب ترین راه های متقاضیان خارج از کشور برای مهاجرت به کانادا در سال 2022 عبارتند از:

روش اول : مهاجرت به کانادا با اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری کانادا سریع ترین و محبوب ترین برنامه مهاجرتی کانادا است. داوطلبانی که از طریق سیستم اکسپرس اینتری اقدام می کنند می توانند به محض شش ماه اقامت دائم کانادا دریافت کنند. تا سال 2025، کانادا قصد دارد نیم میلیون تازه وارد را دعوت کند. که درصد زیادی از آن از طریق یکی از سه زیر گروه اکسپرس اینتری به این کشور می آیند :

برنامه کارگران ماهر فدرال (FSW)؛

برنامه تجربه کانادایی (CEC) ؛

برنامه تجارت ماهر فدرال (FST)

شرکت در اکسپرس اینتری با ساخت پروفایل آنلاین آغاز می شود؛ سپس با توجه به مشخصات شما، پروفایل شما توسط سیستم امتیاز بندی جامع کانادا (CRS) امتیاز دریافت می کند. برای ورود به استخر متقاضیان برنامه  اکسپرس اینتری، ابتدا باید واجد شرایط یکی از سه جریان فدرال کانادا  که در بالا ذکر کردیم باشید. سپس دولت کانادا دعوت نامه هایی را برای درخواست اقامت دائم برای کاندیداهایی که  بالاترین رتبه را در استخر اکسپرس اینتری دارند، صادر می کند.

فرآیند اکسپرس اینتری ممکن است ساده ترین راه برای آمدن به کانادا برای کاندیداهایی باشد که واجد شرایط ورود به استخر متقاضیان هستند. همچنین تنها با قرار گرفتن در جمع نامزدها، می توانید برای اقامت دائم استانی نامزد شوید.

 

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری به طور معمول حدود 2300 دلار کانادا برای یک متقاضی مجرد یا حدود 4500 دلار کانادا برای یک زوج است. این شامل تمکن مالی مورد نیاز برای اسکان خانواده نمی شود  که باید به عنوان بخشی از شرایط  ارائه شود و  بسته به اندازه خانواده متفاوت است.

                 جدول خلاصه هزینه های اکسپرس اینتری به دلار کانادا

جدول خلاصه هزینه های اکسپرس اینتری به دلار کانادا 

 

روش دوم : مهاجرت به کانادا با برنامه های نامزد استانی

 در طول همه‌گیری ویروس کرونا، استان‌ها به روند انتخاب و دعوت از نیروی کار خارجی برای دریافت اقامت دائم کانادا ادامه دادند. امسال کانادا قصد دارد میزبان بیش از 117500 مهاجر جدید از طریق برنامه نامزد استانی” PNP”  باشد.

برنامه های نامزد استانی توسط ده استان و سه منطقه کانادا اجرا می شود؛ به طوری که هر یک از آن ها معیارهای خاصی را برای نامزد های خود در نظر می گیرند. این در حالیست که برخی از برنامه های استانی، متقاضیانی را که صرفاً بر اساس رفع نیازهای بازار کار استان خود به توانایی آن ها نیاز  دارند انتخاب می کنند.

نامزد های برنامه استانی در مدت زمان معینی بررسی می شوند. متقاضیان باید پس از دریافت نامزدی استانی، برای دریافت اقامت دائم کانادا به دولت فدرال درخواست ارسال کنند. مدت زمان بررسی درخواست اقامت دائم به این بستگی دارد که آیا این برنامه استانی با سیستم اکسپرس اینتری کار می کند یا خیر.

هزینه مهاجرت به کانادا از طریق برنامه نامزدی استانی معمولاً مشابه هزینه های پروسه اکسپرس اینتری است و با توجه به استان، می تواند هزینه های اضافی دیگری را نیز شامل شود. البته برخی از استان ها برای بررسی برنامه های نامزدی استانی خود هزینه ای دریافت نمی کنند، در حالی که برخی دیگر از استان ها مانند انتاریو هزینه ای معادل ۱۵۰۰ دلار کانادا را دریافت می کنند!

روش سوم : مهاجرت از طریق تجارت

اگر تجربه مدیریت یا مالکیت کسب و کاری را در کشور خود دارید، ساده ترین راه برای مهاجرت به کانادا می تواند برنامه نیروی متخصص فدرال یا استانی باشد. دولت فدرال برای افرادی که قصد دارند در کانادا اشتغال زایی کنند و یا کسب و کاری را راه اندازی کنند، برنامه های مهاجرتی خاصی ارائه می دهد.

همچنین چندین برنامه نامزدی استانی نیز برای متقاضیان علاقه مند به راه اندازی یک کسب و کار در برخی از استان های کانادا ارائه می شوند.

برنامه های مهاجرت از طریق نیروی متخصص کانادا، معمولاً نیازمند سرمایه گذاری قابل توجهی در شرکتی است که متقاضیان قصد دارند در کانادا راه اندازی کنند. البته برخی از مناطق، برنامه های نامزدی استانی را با عنوان کارآفرینی منطقه ای ارائه می دهند که در این پروسه متقاضیان به سرمایه گذاری کمتری برای راه اندازی کسب و کار خود در یک منطقه کم جمعیت نیاز دارند.

روش چهارم : مهاجرت کانادا با اسپانسرشیپ

 یکی از ساده ترین روش مهاجرت به کانادا “اسپانسرشیپ” می باشد .

اگر یکی از اعضای خانواده شما مقیم دائم یا شهروند کانادا است، احتمالا “اسپانسرشیپ” ساده ترین راه برای مهاجرت شما به کانادا خواهد بود. کانادا به ساکنان دائمی و شهروندان خود این فرصت را می دهد تا اعضای خانواده خود را به این کشور بیاورند. امسال، کانادا قصد دارد از ۱۰۵۰۰۰ متقاضی جدید از طریق برنامه اسپانسرشیپ خانواده، دعوت کند.

انجام پروسه اسپانسرشیپ خانواده به ازای هر خویشاوند معمولاً حدود ۱۱۳۵ دلار کانادا هزینه دارد. در صورتی که اسپانسر خانوادگی شما در کبک اقامت داشته باشد، هزینه های اضافی نیز اعمال خواهد شد.

مدت زمان بررسی و پاسخگویی به درخواست اسپانسرشیپ، کاملا به عضوی که در کانادا قرار است اسپانسر شما شود بستگی دارد؛ اما به طور کلی رسیدگی به درخواست‌ها معمولاً ۱۲ ماه طول می‌کشد.

 

اسپانسرشیپ

اسپانسرشیپ

مروری بر روش های  مهاجرت به  کانادا

بیش از 80 مسیر برای مهاجرت به کانادا وجود دارد که در سه  گروه مختلف دسته بندی می شوند:

مهاجرت برای اهداف اقتصادی و تجاری: 

پروسه های مهاجرت برای اهداف اقتصادی و تجاری برای متخصصانی است که دارای مهارت هایی هستند که برای اقتصاد کانادا مفید است.

اکثریت تازه واردان به کانادا از طریق برنامه های مهاجرت اقتصادی در این کشور مقیم  می شوند. آمارهای مربوط به مهاجران در سال های 2018-2020 نشان داده است  که کانادا  سالانه از 200000 مهاجر جدید در پروسه های اقتصادی استقبال می کند. این بدان معنی است که فرصت های زیادی برای اتباع خارجی با مهارت های مورد نیاز برای جبران کمبود  نیروی کار در اقتصاد کانادا وجود دارد. مهاجرت  اقتصادی به آن دسته از برنامه های مهاجرتی اطلاق می شود که هدف آنها تأثیر مثبت بر اقتصاد کانادا است. هدف اکثر برنامه های مهاجرت اقتصادی جذب  نیروی کار ماهر به کانادا است. نیروی کار ماهر می تواند کمبود نیروی کار کانادا را جبران کند و همچنین به اشتغال زایی و اقتصاد این کشور کمک کند. برنامه های مهاجرت برای نیروی کار ماهر منجر به اقامت دائم  می شوند و متقاضیان واجد الشرایط، اقامت دائم کانادا را دریافت می کنند.

همچنین دولت کانادا همیشه از سرمایه گذاران، مدیران تجاری و کارآفرینان  متخصص در زمینه های مختلف که  علاقه مند به استقرار  در این کشور و جستجوی فرصت های جدید در کانادا هستند، استقبال می کند. تجربه و دانش تجاری شما دارایی های ارزشمندی هستند که می توانند به شما در سرمایه گذاری در بستر اقتصادی کانادا کمک کنند.

هر یک از برنامه های مهاجرتی با اهداف اقتصادی شرایط و الزامات مخصوص به خود را دارند و  عبارتند از:

 • برنامه های نامزد استانی
 • اکسپرس اینتری
 • مهاجرت کبک
 • پروسه های سرمایه گذاری
 • برنامه های کارآفرینی و خوداشتغالی

سایر پروسه ها مانند مهاجرت از طریق پرستار خانگی، برنامه مهاجرتی آتلانتیک، برنامه مهاجرت مناطق کم جمعیت و شمالی، برنامه مهاجرتی  کشاورزی و مواد غذایی نیز، گزینه‌های دیگر  مهاجرت اقتصادی به کانادا هستند.

مهاجرت به کانادا از طریق خانواده :

دسته دوم مهاجرت از طریق  اسپانسرشیپ خانواده است که برای اعضای خانواده شهروندان کانادایی و افرادی که اقامت دائم این کشور را دارند امکان پذیر است.

اعضای خانواده واجد شرایط عبارتند از:

همسر یا پارتنر

فرزند تحت تکفل  ( اعم از فرزند خوانده یا  فرزند بیولوژیک)

پدر، مادر ، پدربزرگ و مادربزرگ

در برخی شرایط، ممکن است واجد شرایط حمایت  از سایر اعضای خانواده خارج از دسته‌های ذکر شده در بالا باشید. در صورتیکه هیچ یک از بستگان واجد شرایط دیگری ندارید، می توانید از اعضای خانواده به شرح زیر حمایت کنید:

برادر یا خواهر بدون سرپرست

خواهرزاده یا خواهرزاده بدون سرپرست

نوه بدون سرپرست

مهاجرت برای اهداف بشردوستانه و پناهندگی

کانادا در پذیرش پناهندگان و سایر مهاجران به دلایل بشردوستانه و دلسوزانه از شهرت بین المللی برخوردار است. بخش قابل توجهی از هدف سالانه مهاجرت کانادا به پذیرش پناهندگان اختصاص دارد. این کشور که از حق زندگی، آزادی، و امنیت  افراد حمایت می کند، از زمان امضای کنوانسیون ژنو در خصوص وضعیت پناهندگان در سال 1951، از پرونده های پناهندگان و بشردوستانه حمایت کرده است.

افرادی که به دلیل نژاد، مذهب، عضویت در برخی گروه های  اجتماعی، عقاید سیاسی، جنسیت، گرایش جنسی ، با ترس موجه از آزار و شکنجه از کشور خود گریخته اند، ممکن است از حمایت پناهندگی در کانادا برخوردار شوند.

هر ساله تعداد زیادی پناهنده وارد کشور کانادا می‌شوند و سال به سال به تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

در جدول زیر، تعداد پناهندگان پذیرفته شده در سال‌های اخیر را مشاهده می‌کنید

پناهندگی در کانادا

تعداد پناهندگان پذیرفته شده در سال‌های اخیر

برای مهاجرت به کانادا چه میزان پول نیاز دارید؟

هزینه مهاجرت به کانادا به طور کلی حدود 2300 دلار کانادا برای یک متقاضی مجرد یا حدود 4500 دلار کانادا برای یک زوج است. این مبلغ شامل تمکن مالی  که بسیاری از متقاضیان واجد شرایط برای مهاجرت به کانادا باید به سفارت ارائه دهند نمی شود. این مبلغ بسته به تعداد اعضای  خانواده متفاوت است و از حدود 13000 دلار کانادا برای یک متقاضی شروع می شود. اگر یک نامزد از طریق یک برنامه استانی درخواست دهد، ممکن است هزینه های اضافی را متحمل شود. برای کسانی که دارای پیشنهاد شغلی در کانادا هستند یا زیر مجموعه برنامه  تجربه ی کانادایی درخواست می دهند، ارائه مدارک تمکن مالی  لازم نیست.

همه روش های مهاجرتی با اهداف تجاری و اقتصادی  نیاز به سرمایه گذاری قابل توجهی در کانادا دارد. ممکن است از متقاضی بخواهند در یک شرکت کانادایی سرمایه گذاری کند یا اقدام به راه اندازی یک کسب و کار کند.

در بیشتر موارد، شما تمکن مالی برای برنامه های اسپانسر شیپ  و حمایت از همسر یا فرزند ارائه نمی کنید اما اگر از سایر اعضای خانواده مانند والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ حمایت می کنید، برای واجد شرایط بودن درخواست، الزامات مالی وجود دارد که باید رعایت شود.

اگر از طریق  برنامه های بشردوستانه و دلسوزانه درخواست می دهید، هیچ نوع الزامات مالی وجود ندارد. تنها الزام مالی در این پروسه ها زمانی است که پناهنده متقاضی حمایت از اسپانسر های خصوصی باشد. در این صورت، گروه کانادایی حامی پناهجو باید نشان دهد که بودجه کافی برای حمایت از اسکان متقاضی پناهندگی جمع آوری کرده است.

شرایط مهاجرت به کانادا چیست؟

هر برنامه مهاجرتی شرایط  و الزامات خاص خود را دارد. قبل از درخواست برای هر پروسه باید واجد الشرایط بودن خود را بررسی کنید. هنگام ارسال درخواست، دولت کانادا اسناد مختلفی را برای تأیید تجربه کاری، تحصیلات، هویت و سوابق جنایی و پزشکی شما درخواست می کند.  به طور کلی انواع مدارک مورد نیاز به برنامه ای که برای آن درخواست می دهید بستگی دارد. بنابراین برای تعیین مدارک لازم است، ابتدا باید تعیین کنید که کدام برنامه مهاجرت برای شما گزینه مناسبی است!

سریع ترین راه برای مهاجرت به کانادا چیست؟

سریع ترین راه مهاجرتی کانادا از طریق اکسپرس اینتری است. اکسپرس اینتری بیشتر برنامه های خود را ظرف مدت شش ماه یا کمتر بررسی می کند. کانادا هر ساله از حدود 110000 نیروی کار  ماهر از طریق سیستم اکسپرس اینتری جذب می کند.

 

چه کسانی واجد شرایط اکسپرس اینتری هستند؟

افرادی که دارای مدرک دانشگاهی یا کالج، تجربه کاری ماهر و تسلط متوسط به زبان انگلیسی و/یا فرانسوی هستند، می توانند برای برنامه اکسپرس اینتری درخواست دهند. طور کلی، برای واجد شرایط بودن برای درخواست اکسپرس اینتری به عنوان یک کارگر ماهر، باید:

حداقل یک سال، در 10 سال گذشته، تجربه کار مداوم تمام وقت (یا پاره وقت معادل آن ) در یک شغل ماهر داشته باشید.حداقل نمره بر اساس معیار زبان کانادایی (CLB) در یک آزمون زبان تایید شده در زبان انگلیسی یا فرانسوی را اخذ کنید. همچنین مدارک تحصیلی پس از متوسطه که بر اساس استانداردهای کانادایی اعتبار آن  ارزیابی می شود.

حداقل شرایط مورد نیاز برای واجد الشرایط بودن متقاضیان را در لینک زیر می توانید مشاهده کنید

 

 

 

پردازش این پروسه، از زمان ارائه رزومه  در  اکسپرس اینتری تا صدور ویزای اقامت دائم، کمتر از شش ماه طول می کشد. با این حال، همه پرونده ها به این سرعت پیش نمی روند. اگر دعوتنامه ای برای اقامت دائم دریافت نکنید، پروفایل اکسپرس اینتری شما به مدت 12 ماه در گروه نامزدها فعال می ماند و اگر پس از 12 ماه دعوت نامه ای دریافت نکردید، می توانید دوباره ثبت نام خود را انجام دهید و وارد استخر متقاضیان شوید. پس از اخذ دعوتنامه شما 60 روز فرصت خواهید داشت تا مدارک کامل را به افیسر اداره مهاجرت ارائه دهید. هنگامی که مقامات IRCC درخواست کامل شما را دریافت کردند، درخواست ویزای اقامت دائم شما را ممکن است در حدود شش ماه بررسی کنند.

حداکثر سن برای مهاجرت به کانادا چقدر است؟

محدودیت سنی خاصی برای  هیچ یک از برنامه مهاجرتی به کانادا وجود ندارد. به عنوان مثال در اکثر پروسه های مهاجرتی برای اهداف اقتصادی، متقاضیان ۲۵ تا ۳۵ حداکثر امتیاز را دریافت می‌کنند. این بدان معنا نیست که متقاضیان مسن نمی توانند انتخاب شوند. داشتن تجربه کاری قابل توجه، مهارت زبان بالا، ارتباط با کانادا و تحصیلات پیشرفته می تواند به راحتی هر گونه امتیاز از دست دادن سن در این پروسه ها را جبران کند. همچنین مهاجرت به کانادا از طریق خانواده و پناهندگی یا اهداف بشر دوستانه هیچ محدودیت سنی ندارد.

نمودار زیر تعداد مهاجران کانادا در سال 2022 در گروه های سنی مختلف نشان می دهد:

تعداد مهاجران کانادا در سال 2022

آیا مهاجرت به کانادا آسان است؟

با بیش از 80 مسیر مهاجرت، کانادا طیف وسیعی از گزینه ها را برای انواع متقاضی ارائه داده است. برخی از برنامه های مهاجرتی نسبت به سایرین به مدارک بالاتر و بیشتری نیاز دارند. البته شما می توانید از صفر تا صد پرونده خود را به وکیل مهاجرتی بسپارید و مسیر خود را هموار تر کنید.

وکلای مهاجرت کانادا ارسال درخواست شما را انجام می دهند و در مورد مدارکی که نیاز دارید، مدارکی که ممکن است خواسته شود و همچنین مدارکی که نباید ارائه دهید به شما مشاوره می دهند.

نمودار زیر تعداد مهاجران در انواع ویزاهای مبتنی بر تحصیل، کار، سرمایه گذاری، خانواده را  در سال 2022 در کانادا مشاهده می کنید

تعداد مهاجران در انواع ویزاهای مبتنی بر تحصیل، کار، سرمایه گذاری، خانواده را  در سال 2022 در کانادا

آیا برای مهاجرت به کانادا به یک پیشنهاد شغلی نیاز دارم؟

خیر. اکثر متقاضیان هنگام درخواست ویزا ، پیشنهاد کاری در کانادا ندارند. در حالی که برخی از برنامه های مهاجرتی کانادا، متقاضیان را ملزم به داشتن یک پیشنهاد شغلی کانادایی می کند، طیف وسیعی از برنامه ها و گزینه ها برای اتباع خارجی بدون پیشنهاد کار در کانادا وجود دارد.

در اینجا دو برنامه مهاجرتی اصلی وجود دارد که به پیشنهاد شغلی کانادایی نیاز ندارند:

1. اکسپرس اینتری

برنامه اکسپرس اینتری هر ساله پذیرایی بیش از 100000 تازه وارد به کانادا است. اگر برای برنامه اکسپرس اینتری درخواست می دهید، به احتمال زیاد نیازی به پیشنهاد شغلی ندارید. در واقع، طبق گزارش اداره مهاجرت کانادا در پایان سال 2019 ، حدود 90 درصد از متقاضیان اکسپرس اینتری برای درخواست اقامت دائم بدون داشتن پیشنهاد شغلی در کانادا دعوت شدند. این پروسه از متقاضیان می خواهد که تجربه کاری و آموزشی کافی و همچنین مهارت های زبانی داشته باشند و افراد به دلیل نداشتن پیشنهاد شغلی از یک کارفرمای کانادایی، امتیاز از دست نخواهند داد.

2. برنامه های نامزد استانی (PNP)

همچنین بسیاری از برنامه های نامزد استانی وجود دارند که برای درخواست نیازی به پیشنهاد شغلی ندارند.

برخی از استان‌ها،مانند ساسکاچوان،از سیستم‌های مبتنی بر امتیاز (EOI) مشابه اکسپرس اینتری برای تعیین اینکه چه کاندیدایی برای درخواست دعوت خواهند شد، استفاده می کند. استان‌های دیگر، مانند انتاریو یا نوا اسکوشیا، داوطلبان را مستقیماً از استخر اکسپرس اینتری دعوت می‌کنند تا کمبود های بازار کار خاصی را جبران کنند. این بدان معناست که فقط با تشکیل پروفایل خود در اکسپرس اینتری، شما این فرصت را دارید که برای اقامت دائم در یکی از استان های کانادا دعوت شوید.

بنابراین اگر می خواهید به کانادا مهاجرت کنید و هنوز یک پیشنهاد شغلی معتبر ندارید، گزینه های زیادی برای اقامت دائم بدون داشتن پیشنهاد شغلی در این کشور وجود دارد.

منظور از مقیم دائم کانادا چیست؟

متقاضیان اقامت دائم کانادا، شهروندان کشورهای دیگر هستند که اجازه زندگی در کشور کانادا را به عنوان مقیم دائم دارند. زمانی که فردی دارای اقامت دائم باشد، حق دارد در هر نقطه از کشور زندگی و کار کند. ساکنان دائم تعداد قابل توجهی از مزایا را در کانادا دریافت می کنند؛ از جمله: دسترسی به مراقبت های بهداشتی و خدمات اجتماعی، حق کار و تحصیل در هر نقطه از کانادا، حمایت دولت کانادا و…

همچنین، پس از سپری شدن مدت معینی از دریافت اقامت دائم و سکونت در خاک کانادا، مهاجران می توانند  برای اخذ شهروندی کانادا درخواست دهند! البته به یاد داشته باشید که مقیم دائم کانادا حق رأی در انتخابات کانادا را ندارد.

نمودار زیر تعداد افرادی که اقامت دائم (PR) کانادا  را در یک دهه گذشته دریافت کرده اند نشان می دهد

 

اقامت دائم کانادا

تعداد افرادی که اقامت دائم (PR) کانادا  را در یک دهه گذشته دریافت کرده اند

مزایای یک شهروند کانادایی چیست؟

 شهروندان کانادایی حقوق و امتیازات زیادی در این کشور دارند. شهروندان طبق قانون به مراقبت‌های بهداشتی، خدمات اجتماعی و حمایت های همه جانبه دسترسی دارند. همچنین یک شهروند کانادایی می تواند در هر نقطه از این کشور زندگی، و به کار و تحصیل مشغول باشد. و برخلاف افراد مقیم کانادا، شهروندان در انتخابات کانادا حق رأی دارند.

همچنین، شهروندی نمی تواند لغو یا حذف شود. همه افرادی که در کانادا به دنیا می آیند شهروند کانادا محسوب می شوند . همچنین، افراد خارجی که اقامت دائم کانادا را دریافت کردند می توانند با گذراندن مراحلی، از اداره مهاجرت و شهروندی کانادا (IRCC)  درخواست شهروندی کنند و به شهروند کانادایی تبدیل شوند.

نمودار زیر تعداد مهاجرانی که شهروندی کانادا را از سال 2011 تا 2021 دریافت کرده اند نشان می دهد

تعداد مهاجرانی که شهروندی کانادا را از سال 2011 تا 2021

آیا می توانم در هر منطقه یا شهر کانادا کار کنم؟

هنگامی که فردی دارای اقامت دائم کانادا باشد، مجوز زندگی و کار در هر نقطه از کانادا را دارد. اگر یک تبعه خارجی وضعیت اقامت دائم کانادا را نداشته باشد، باید مجوز های لازم برای کار در کانادا را اخذ کند.

برای درخواست مجوز کار، اکثر متقاضیان به یک پیشنهاد شغلی کانادایی نیاز دارند. که توسط “ارزیابی اثر گذاری بر بازار کار” (LMIA) پشتیبانی می شود. LMIA  گزارش رسمی و موثقی است که سازمان کار و امور توسعه انسانی کانادا بر مبنای رد یا پذیرش پیشنهادهای شغلی که کارفرمایان ارائه داده اند، برای متقاضیان خارجی صادر می شود، و متقاضیان ملزم هستند آن را برای مهاجرت کاری و اخذ ویزا ارائه دهند.

برخی از استثنائات برای این شرط وجود دارد که در آن کارگران خارجی می توانند برای مجوز کار بدون LMIA یا پیشنهاد شغلی درخواست دهند. نمونه هایی از این موارد عبارتند از: فارغ التحصیل اخیر از یک موسسه آموزشی اختصاصی کانادا (DLI)، یا همسر شخصی که قبلاً مجوز کار یا تحصیل در کانادا را دریافت کرده است.

پروسه اخذ مجوز کار کانادا بسته به نوع مجوز کار که فرد درخواست می کند متفاوت است. برای مثال، اغلب اوقات برای یک دانشجوی بین‌المللی که در کانادا تحصیل می‌کند، به‌عنوان بخشی از مجوز تحصیل، مجوز کار پاره وقت به‌طور خودکار صادر می‌شود.

در نمودار زیر میزان رشد نرخ اشتغال در کانادا را بین سال های  2013 تا 2022 مشاهده می کنید پیش‌بینی می‌شود که تعداد افراد شاغل در کانادا  سال 2023 به 19.78 میلیون نفر برسد.

میزان رشد نرخ اشتغال در کانادا را بین سال های  2013 تا 2022 

آیا می توانم خانواده ام را به کانادا بیاورم؟

برخی از برنامه های مهاجرتی به متقاضیان اجازه می دهد تا به همراه اعضای خانواده خود به کانادا مهاجرت کنند. با این حال، شرایط و الزامات آن بسته به برنامه های مهاجرتی متفاوت است. به عنوان مثال، کسانی که از طریق سیستم اکسپرس اینتری کانادا مهاجرت می کنند، واجد شرایط هستند که همسر و فرزندان تحت تکفل خود را در برنامه وارد کنند. همچنین کانادا دارای برنامه‌های اسپانسر شیپ است که به شهروندان کانادایی و ساکنان دائمی این امکان را می‌دهد تا از همسر یا پارتنر خود، فرزندان تحت تکفل و والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ خود حمایت کنند. برای تعیین اینکه آیا اعضای خانواده شما ممکن است به شما بپیوندند یا نه، ابتدا باید مشخص کنید که کدام مسیر مهاجرتی را انتخاب می کنید!

چرا کانادا مهاجر پذیر است؟

شهرها و نواحی روستایی کانادا برای حفظ رشد جمعیت و حمایت از بازار کار خود به مهاجران وابسته هستند. کانادا همچنین دارای جمعیت سالخورده ای است و بدون سیستم قوی مهاجرت، در مسیری مشابه با ژاپن در دهه 1990 قرار خواهد گرفت. اما برخلاف ژاپن، کانادا کشوری مهاجرپذیر است و این باعث شده است که سهم قابل توجهی از جمعیت نیروی کار را بین سنین 25 تا 54 حفظ کند. بدیهی است که  این بدون مهاجرت انبوه به کانادا امکان پذیر نخواهد بود.

 نمودار زیر تعداد مهاجران وارد شده به کانادا در سال 2022، بر اساس استان یا قلمرو محل سکونت آن ها نشان می دهد :

تعداد مهاجران وارد شده به کانادا در سال 2022 

با کارشناسان و وکلای با تجربه مقیم کانادا و استرالیا و آمریکا شرکت مهاجرتی رویال اپلای همراه باشید.

شرکت مهاجرتی رویال اپلای

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱-۲۲۴۰۸۱۸۱-۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸

برای رفتن به صفحه فرم ارزیابی مهاجرتی و درخواست مشاوره رایگان کلیک کنید.