پذیرش بدون کنکور رشته های پزشکی

 

تحصیل پزشکی یکی از پر تقاضاترین رشته های تحصیلی در جهان است. به طور کلی کشور های مختلف در سراسر دنیا امکان تحصیل در رشته های پزشکی برای دانشجویان خارجی را فراهم کرده اند که در اینجا بصورت مختصر شرایط تحصیل در آنها را توضیح می دهیم.

 

شرایط لازم برای تحصیل پزشکی در اروپا

معیارهای پذیرش متقاضی در دانشگاه پزشکی و داروسازی در اروپا از یک کشور به کشور دیگر و شرایط دانشگاه های پزشکی متفاوت است. پذیرش پزشکی دانشگاه در اروپا براساس پس زمینه تحصیلی، فعالیت های فوق العاده و بدون آزمون ورودی و غیره است.

 

 فهرست معیارهای پذیرش دانشگاه های پزشکی در اروپا به شرح زیر می باشد:

 • اتمام موفقیت آمیز دبیرستان
 • میانگین نمره دیپلم دبیرستان یا معادل آن
 • فعالیت های فوق العاده – به ویژه آنهایی که خدمات عمومی و یا خدمات بهداشتی را بازتاب می کنند: کار داوطلبانه، کارآموزی، شغل و سایر گواهی های ابتکار
 • توصیه نامه از مشاور دبیرستان، مشاوران و اعضای هیئت علمی گروه بهداشت حرفه ای و همچنین پزشکان و سایر اعضای حرفه های بهداشتی و دیگر افرادی که با شما کار کرده اند و یا تجربه داوطلبانه شما را تحت نظارت داشته اند.
 • عملکرد در آزمون ورودی در شیمی و زیست شناسی
 • مصاحبه با کمیته های پذیرش دانشکده پزشکی
 • آزمون انگلیسی (برای کسانی که از کشور غیر انگلیسی زبان و بدون گواهینامه شناخته شده بین المللی انگلیسی هستند)

در نظر داشته باشید که شرایط ورود ذکر شده در بالا، ممکن است همه مواردی نباشد که شما برای واجد شرایط بودن برای یک مدرسه یا دانشگاه پزشکی نیاز دارید. برای دیدن فهرست دقیق الزامات، مستقیما با دانشکده پزشکی تماس بگیرید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه

 

شرایط لازم برای تحصیل پزشکی در اروپا

 

تحصیل در رشته های پزشکی در دانشگاه های روسیه دارای مزایای بسیاری نسبت به دیگر دانشگاه ها در کشور های دیگر می باشد که از جمله می توان به هزینه بسیار پایین تر تحصیل و همچنین هزینه های زندگی پایین در این کشور نام برد.

هزینه های تحصیل در این کشور نسبت به دانشگاه های هم رده در سرتاسر دنیا متعادل تر است و هزینه ها با توجه به نوع رشته و دانشگاه، سالانه بین 5 تا 10 هزار دلار در سال متغیر است.

زبان تحصیل برای رشته های پزشکی در روسیه

تحصیل در روسیه به صورت تمام وقت و حضوری است. تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی امکان پذیر می باشد، در بعضی از تخصص ها مثل پزشکی و داروسازی تحصیل به زبان فرانسه و روسی هم امکان پذیراست. افرادی که قصد تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی روسیه به زبان فرانسه یا انگلیسی دارند باید مصاحبه انجام دهند. افرادی هم که می خواهند در روسیه به زبان روسی تحصیل کنند، باید یک دوره ی 7 تا 10 ماهه قبل از شروع کورس تحصیلی زبان بگذرانند و وارد دانشگاه شوند.

 

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی روسیه

در مورد هزینه ها باید این نکته را یادآور شد که هزینه ی زندگی دانشجویی در روسیه ماهانه بین 300 الی 500 دلار می باشد. از فواید تحصیل و زندگی در روسیه می توان به پایین بودن هزینه های خوابگاه ها نسبت به سایر دانشگاه های هم سطح در سرتاسر دنیا اشاره کرد. هزینه ی تحصیل در روسیه بسته به نوع دانشگاه و شهر محل تحصیل متفاوت است اما به صورت میانگین، هزینه ی تحصیل سالانه بین 10 تا 12 هزار دلار می باشد که البته این هزینه سالانه پرداخت می شود.

 

این نکته را باید خاطر نشان کرد که روسیه در حال حاضر از لحاظ نظام آموزشی جزء یکی از چند کشور مطرح جهان به حساب می آید و مدرک تحصیلی این کشور نیز برای دانشجو اعتبار جهانی دارد.

تحصیل پزشکی در روسیه نسبت به تحصیل آن در کشورهایی همچون انگلستان و آمریکا از هزینه های بسیار پایینی برخوردار است؛ ضمن اینکه امکان استفاده از امکانات عالی در رابطه با خوابگاه های نیمه رایگان نیز در این کشور وجود دارد. فرد متقاضی می تواند جهت گذراندن دوره های زبان وارد کشور روسیه شده و سپس در رشته هایی چون پزشکی عمومی، دندان پزشکی و داروسازی تحصیل نماید.

 

در اخذ پذیرش دانشگاه های پزشکی روسیه معدل دانشجو تعیین کننده و ملاک عمل نیست و پذیرش در این دانشگاه ها کنکور ندارد. دوره ی پزشکی 6 سال و دوره ی دندان پزشکی 5 سال می باشد که فرد متقاضی می بایست ابتدا یک دوره ی 6 تا 9 ماهه را در کالج بگذراند و سپس وارد دانشکده ی پزشکی شود. البته در مواردی خاص ممکن است این کالج برای متقاضیان نباشد. اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی روسیه سه ماه در سال (مهر، آبان و آذر) صورت می گیرد.

هزینه تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی روسیه

طول دوره ی آموزشی رشته های پزشکی در کشور روسیه

 • پزشکی عمومی 6 سال
 • پزشکی ورزشی 6 سال
 • متخصص کودکان 6 سال
 • دندانپزشکی 5 سال
 • داروسازی 5 سال
 • روان شناسی بالینی 5 سال

کارشناسی ارشد پزشکی :

 • کارورزی / دوره ی انترنی 1 سال
 • رزیدنتی بالینی 2 تا 5 سال ( با توجه به تخصص ها و تمایلات پزشک )
 • دکترا 3 سال

یک سال تحصیلی در دانشگاه روسیه 10 ماه طول می کشد. (1 سپتامبر- 30 ژوئن) و سال تحصیلی به دو ترم تقسیم می شود.

 

مدارک لازم جهت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های روسیه

 • مدرک دیپلم
 • ریز نمرات دیپلم
 • اصل پاسپورت
 • کپی شناسنامه
 • تکمیل فرم مخصوص ثبت نام
مدارک لازم جهت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های روسیه

 تحصیل پزشکی در ترکیه

در اکثر دانشگاه های ترکیه زبان تدریس به زبان ترکی یا انگلیسی می باشد. تحصیل در ترکیه می تواند فرصت مناسبی برای کسانی باشد که علاوه بر علاقه به رشته پزشکی و تسلط بر زبان ترکی مشتاق به یادگیری زبان انگلیسی نیز هستند. جهت پذیرفته شدن در دانشگاه های درجه ممتاز و درجه یک برای تحصیل رشته پزشکی در ترکیه نیاز می باشد که تمامی داوطلبین در آزمونی با نام SAT و یا YOS شرکت کنند و حداقل نمرۀ مورد نیاز که توسط دانشگاه های ترکیه تعیین می شود را کسب کنند. در این راستا باید اشاره نمود که طبیعتاً دانشگاه ­های برتر نمره بالاتری را نیز برای پذیرش تحصیلی در ترکیه از بین داوطلبین تعیین می کنند.

 

در حال حاضر در ترکیه آزمون SAT در سال معمولا چهار بار برگزار می شود که به زبان انگلیسی می باشد و از دروس مربوط به ریاضی و زبان انگلیسی امتحان گرفته می شود. این در حالی است که آزمون YOS به زبان انگلیسی و یا ترکیه ای بوده و دروس گسترده تری همانند ریاضی، هندسه و تست هوش را شامل می شود.

 

برای بسیاری نحوۀ کسب امتیاز لازم از آزمون های فوق و همچنین گرفتن پذیرش از دانشگاه های ترکیه جهت تحصیل پزشکی در ترکیه مورد سوال قرار گرفته است. به همین دلیل برای آسان تر شدن روند کسب امتیاز جهت پذیرفته شدن تحصیل رشته پزشکی در ترکیه کالج هایی در کشور ترکیه دوره­های آمادگی یک ساله ای ارائه می دهند که در طی این دوره متقاضیان با پرداخت مبلغ ۴۵۰۰ دلار آمریکا برای آزمون­های فوق آماده خواهند شد. همچنین این کالج ها برای پذیرش متقاضی در دانشگاه های پزشکی ترکیه پس از اتمام این دوره نیز اقدام خواهند کرد.

وضعیت خوابگاه و هزینه های مربوطه

 

همچنین تهیۀ خوابگاه در حین گذراندن دورۀ تحصیل پزشکی در ترکیه امکان پذیر است. البته با وجود آنکه امکان تهیۀ خوابگاه نیز وجود دارد ولی بسیاری از دانشجویان اجاره خانۀ شخصی را ترجیح می دهند. بدین ترتیب می توان گفت به طور متوسط هزینۀ خوابگاه ماهانه در حدود ۲۱۰ دلار آمریکا می شود، در حالی که این مبلغ مقداری برای اجارۀ یک خانه افزایش خواهد داشت.

تحصیل پزشکی در ترکیه فرصت مناسبی برای بسیاری از داوطلبینی است که قصد تحصیل ارزان رشته پزشکی را دارند. نزدیکی کشور ترکیه به ایران از دیگر دلایلی است که توجه بسیاری از متقاضیان رشته های پزشکی را به خود جلب می کند. همچنین از مزیت های دیگر تحصیل پزشکی در ترکیه می توان به مورد تایید بودن مدرک بسیاری از دانشگاه های دولتی و خصوصی ترکیه توسط وزارت بهداشت و درمان ایران نیز اشاره کرد. در ادامۀ این مقاله لیست دانشگاه های مورد تایید کشور ترکیه جهت تحصیل رشته پزشکی در ترکیه برای سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۹ آورده شده است.

Koc University – دانشگاه کوچ

Hacettepe University – دانشگاه حاجت تپه

Istanbul University- دانشگاه استانبول

Ankara University- دانشگاه آنکارا

Ege University- دانشگاه اگه

Ataturk University- دانشگاه آتا تورک

هزینه های تحصیلی

 

هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه در تناسب با توجه به کیفیت دانشگاه­ ها متفاوت می باشد که می توان گفت هزینۀ آن سالیانه در دانشگاه های دولتی نهایتاً ۱۵۰۰ دلار آمریکا و در دانشگاه های خصوصی از حدود ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار آمریکا متغیر می باشد. همچنین امکان اخذ بورسیۀ تحصیلی پزشکی ترکیه نیز وجود دارد. باید اشاره نمود که جهت تحصیل پزشکی در ترکیه فرد متقاضی باید مدرک دیپلم را گرفته باشد و نیازی به داشتن مدرک پیش دانشگاهی نیست. این در حالی است که جهت تحصیل رشته پزشکی در روسیه و یا تحصیل رشته پزشکی در بلاروس نیاز به مدرک پیش دانشگاهی می باشد.

این مسئله بدان معنی می باشد که افراد زیر ۱۸ سال می توانند برای تحصیل پزشکی در ترکیه نیز ثبت نام کنند. متقاضیان محترم توجه کنند که بسیاری از دانشگاه های خصوصی ترکیه بدون شرط گرفتن امتیاز از آزمون­های ورودی SAT یا YOS جهت تحصیل پزشکی در ترکیه دانشجویان را می پذیرند ولی مدرک این دانشگاه های ترکیه مورد تایید کشورهای دیگر و همچنین وزارت بهداشت و درمان ایران نمی باشد.

شرایط مورد نیاز برای گرفتن ویزای تحصیلی ترکیه

شهروندان ایرانی می توانند هر ساله به مدت ۹۰ روز بدون داشتن ویزا در خاک کشور ترکیه اقامت داشته باشند. این در حالی است که ایرانیانی که قصد تحصیل پزشکی در ترکیه و یا به طور کلی تحصیل در ترکیه را دارند، باید برای ویزای دانشجویی اقدام کنند. در طی روند اخذ ویزای تحصیلی ترکیه ضمن پر کردن فرم های مورد نیاز سفارت ترکیه، شخص متقاضی باید پاسپورت معتبری که تاریخ اعتبار آن حداقل شش ماه بیشتر از تاریخ اتمام برنامۀ تحصیلی مورد نظر است، داشته باشد.

همچنین حتما باید حداقل یک ماه زودتر از شروع دورۀ تحصیلی پزشکی پذیرفته شده، جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه اقدام کند. تمامی متقاضیان ویزاهای تحصیلی نیز موظف هستند برای مدت اقامت خود در ترکیه بیمۀ درمانی تهیه کنند. باید خاطر نشان کرد که افراد زیر ۱۸ سال جهت اخذ ویزای تحصیلی ترکیه باید اجازه نامۀ رسمی از پدر و مادر به سفارت ارائه دهند.

در ارتباط با مدرک مورد نیاز زبان جهت تحصیل پزشکی در ترکیه می توان گفت افرادی که مدرک زبان آیلتس (IELTS) حداقل ۶٫۵ یا مدرک تافل (TOEFL) معادل نمرۀ ۲۱۳ داشته باشند، می توانند بدون گذراندن دوره­ های زبان و به صورت مستقیم تحصیل پزشکی در ترکیه را آغاز کنند. در صورتی که نداشتن مدرک زبان انگلیسی منعی برای شروع دورۀ تحصیل پزشکی در ترکیه به حساب نمی آید، اما دانشجویانی که مدرک زبان ندارند باید در ابتدا در دوره­ های زبان انگلیسی شرکت کنند.

 

 

امیدواریم این مطالب کمک لازم به شما کرده باشد، در هر مرحله ، مشاورین ما در رویال اپلای در کنار شما خواهند بود و می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.