اکسپرس اینتری EXPRESS ENTRY

اکسپرس اینتری چیست؟

اکسپرس اینتری که به اختصار EE) Express Entry) نوشته می‌شود، سیستم ثبت آنلاین درخواست مهاجرت به کانادا است که به افراد این امکان را می‌دهد تا به کمک مهارت و یا تخصصی که دارند به کانادا مهاجرت کنند.

افراد متقاضی که بر اساس معیارهای امتیازبندی فدرال و استانی کانادا دارای رتبه بالاتری باشند، برای اقامت دائم کانادا انتخاب می‌گردند. در واقع دریافت اکسپرس اینتری EXPRESS ENTRY کانادا شامل برنامه های مهاجرتی از نوع نیروی کار متخصص، نیروی کار ماهر و نیروی کار با تجربه کار در کانادا می باشد.

اکسپرس اینتری (EE) به چه صورت عمل می کند؟

جهت دریافت اکسپرس اینتری EXPRESS ENTRY کانادا در ابتدای کار می بایست امتیازات شخص متقاضی محاسبه شود تا متوجه شد که متقاضی واجد شرایط می باشد و یا خیر.

سیستم امتیاز بندی توسط اداره مهاجرت کانادا طبقه بندی شده و به صورت آنلاین قابل محاسبه می گردد. بعد از محاسبه امتیازات و واجد شرایط بودن متقاضی، یک پروفایل یا پرونده به صورت آنلاین برای شخص ایجاد شده و ثبت نام آن انجام میگیرد.

در مرحله بعد تمام پرونده هایی که به صورت آنلاین برای دریافت اکسپرس اینتری EXPRESS ENTRY کانادا درخواست داده اند، وارد به اصطلاح استخر متقاضیان (EOI Pool)  می‌گردند که بر اساس یک سیستم امتیاز بندی آنلاین دسته بندی و برای کارفرمایانی در کانادا که نیازمند یک نیروی متخصص خارجی هستند، به نمایش گذاشته می شوند. اگر امتیاز فرد بالا باشد، برای اقامت دائم در کانادا به عنوان یک نیروی کار ماهر دعوت خواهد شد و یا از سوی یک کارفرمای کانادایی دعوت به کار می‌گردد و پس از آن ویزای متقاضی صادر می گردد.

نحوه عملکرد اکسپرس اینتری (EE)

عوامل مهمی که برای سیستم امتیاز دهی فدرال و نیز استانی هر پرونده مورد نیاز می باشد، شامل موارد زیر می شود:

۱- سن متقاضی (حداقل بالای ۱۸ سال و حداکثر کمتر از ۴۵ سال)

۲- میزان تحصیلات (تحصیلات دانشگاهی و مدارک معتبر)

۳- تجربه کاری (ترجیحاً مرتبط با مدرک تحصیلی و با بیمه)

۴- داشتن پیشنهاد کار (از یک شرکت یا یک کارفرما داخل کانادا)

۵- مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسه (و یا هر دو با هم, که امتیاز متقاضی را بیشتر میکند)

۶- میزان سازگاری فرد با زندگی در کانادا (به عنوان مثال معرفی بستگان نزدیک و درجه یک فرد که در کانادا ساکن هستند مزیت محسوب می‌گردد)

این شش مورد از فاکتورهای مهم ۱۰۰ امتیازی است که برای دریافت اکسپرس اینتری EXPRESS ENTRY کانادا تعیین شده است. برای دریافت ویزای اکسپرس اینتری هر نفر باید حداقل ۶۷ امتیاز داشته باشد. البته شایان ذکر است، امتیازات هر ساله رو به افزایش بوده و برای سیستم فدرال و سیستم استانی امتیازات متفاوتی مورد نیاز می باشد.

زمان بررسی پرونده های اکسپرس اینتری

یکی از سوالاتی که همیشه متقاضیان مطرح می کنند، این است که چه شغل هایی و حرفه هایی می توانند برای این سیستم اقدام کنند؟

در واقع تمامی شغل ها و حرفه ها می توانند برای دریافت اکسپرس اینتری EXPRESS ENTRY کانادا اقدام کنند اما هر شغل و حرفه ای در سال های مختلف و همچنین در ایالت های مختلف امتیاز متفاوتی دارا می باشند و همه یکسان نیستند.

در حقیقت بعد از ثبت نام آنلاین و تشکیل پروفایل، پرونده شما وارد استخر متقاضیان (EOI Pool) می‌گردد تا کارفرمایان کانادایی از میان افراد، نیروی کار مورد نیاز خود را بیابند. پروفایل شما تا ۱۲ ماه دارای اعتبار است و اگر در این مدت دولت فدرال کانادا یا کارفرمایی برای شما درخواست دعوت به کار یا همان ITA  را ارسال نکند پروفایل منقضی خواهد شد و شما باید مجدداً درخواست خود را ثبت کنید.

همانطور که در بالا اشاره شد شرایط امتیاز بندی هر فرد شامل شش فاکتور اصلی است:

سن متقاضی: یکی از مهمترین عوامل در این سیستم مهاجرتی به حساب می آید که بین حداقل ۱۸ تا حداکثر ۴۵ سال برای هر متقاضی می باشد. همچنین طبق سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری بیشترین امتیاز به گروه سنی بین ۲۰ تا ۲۹ سال تعلق میگیرد که امتیاز ۱۱۰ می باشد که در جدول زیر میزتوانید امتیازات را مشاهده کنید:

جدول امتیازبندی سن متقاضی اکسپرس اینتری

ردیفعنوانامتیاز بدون همسرامتیاز با همسر
١۱۷ سال یا کمتر۰۰
٢۱۸۹۹۹۰
۳۱۹۱۰۵۹۵
۴۲۰ تا ۲۹۱۱۰۱۰۰
۵۳۰۱۰۵۹۵
۶۳۱۹۹۹۰
۷۳۲۹۴۸۵
۸۳۳۸۸۸۰
۹۳۳۸۸۸۰
۱۰۳۴۸۳۷۵
۱۱۳۵۷۷۷۰
۱۲۳۶۷۲۶۵
۱۳۳۷۶۶۶۰
۱۴۳۸۶۱۵۵
۱۵۳۹۵۵۵۰
۱۶۴۰۵۰۴۵
۱۷۴۱۳۹۳۵
۱۸۴۲۲۸۲۵
۱۹۴۳۱۷۱۵
۲۰۴۴۶۵
۲۱۴۵ سال یا بیشتر۰۰

میزان تحصیلات: منظور از تحصیلات، تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی و مدارک معتبر می باشد که طبق سیستم امتیازبندی هر مقطع تحصیلی یک امتیاز مخصوص به خود را دارد. همچنین قبل از ثبت مدرک تحصیلی در سیستم، مدارک تحصیلی باید به تایید یکی از سازمان های مورد تایید دولت کانادا برسد. به عنوان مثال سازمان WES یکی از این سازمان ها می باشد. در جدول زیر میتوانید نحوه امتیازدهی مدارک تحصیلی را مشاهده نمایید:

جدول امتیازبندی تحصیلات متقاضی اکسپرس اینتری

ردیفعنوانامتیاز بدون همسرامتیاز با همسر
١زیر دیپلم۰۰
٢دیپلم دبیرستان۳۰۲۸
۳مدرک ۱ ساله دانشگاهی یا فنی حرفه ای۹۰۸۴
۴مدرک ۲ ساله دانشگاهی یا فنی حرفه ای۹۸۹۱
۵لیسانس یا مدرک ۳ ساله دانشگاهی یا فنی حرفه ای۱۲۰۱۱۲
۶۲ مدرک یا بیشتر. یکی از مدارک باید ۳ ساله یا بیشتر باشد۱۲۸۱۱۹
۷فوق لیسانس یا تخصص (تخصص باید در یکی از رشته های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی، دید سنجی چشم، حقوق، کایروپرکتیک، داروسازی)۱۳۵۱۲۶
۸دکترا۱۵۰۱۴۰

تجربه کاری:  تجربه کاری متقاضی بایستی مرتبط با تحصیلات وی و همچنین با سابقه بیمه باشد، طبق جدول امتیازبندی حداقل بین ۱ سال تا حداکثر ۵ سال دارای امتیازات مختلف می باشد که بیشترین امتیاز ۸۰ می باشد که با همان ۵ سال سابقه کار این امتیاز برای متقاضی میسر می گردد. در جدول زیر میتوانید نحوه امتیازدهی سابقه کاری را مشاهده نمایید:

جدول امتیازبندی سابقه کار متقاضی اکسپرس اینتری

ردیفعنوانامتیاز بدون همسرامتیاز با همسر
١کمتر از ۱ سال۰۰
۲۱ سال۴۰۳۵
۳۲ سال۵۳۴۶
۴۳ سال۶۴۵۶
۵۴ سال۷۲۶۳
۶۵ سال یا بیشتر۸۰۷۰

داشتن پیشنهاد کار: داشتن پیشنهاد کاری از یک شرکت یا یک کارفرما از داخل کانادا یک امتیاز بسیار بزرگ به حساب می آید و کمک شایانی به پروسه دریافت اکسپرس اینتری EXPRESS ENTRY کانادا متقاضی می نماید.

مدرک زبان انگلیسی و یا فرانسه: داشتن یک مدرک معتبر که میزان تسلط متقاضی را بر یکی از زبان های خارجی انگلیسی و فرانسوی را نشان دهد، مانند مدارک زبان آیلتس (IELTS)، تافل (TOEFL) و سلپیپ (CELPIP) و همچنین مدارک زبان فرانسوی مانند TEF ،TCF ،DELF وDALF.

در جدول زیر میتوانید نحوه امتیازدهی زبان را مشاهده نمایید:

جدول امتیازات مهارت در زبان اول یا مدرک آیلتس ( IELTS )

ردیفعنوانامتیاز بدون همسرامتیاز با همسر
١CLB کمتر از ۴۰۰
٢CLB 4 یا CLB 5۶۶
۳CLB 6۹۸
۴CLB 7۱۷۱۶
۵CLB 8۲۳۲۲
۶CLB 9۳۱۲۹
۷CLB 10 یا بیشتر۳۴۳۲

جدول امتیازات مهارت در زبان دوم یا مدرک زبان فرانسوی

ردیفعنوانامتیاز بدون همسرامتیاز با همسر
١CLB کمتر از ۴۰۰
٢CLB 5 یا CLB 6۱۱
۳CLB 7 یا CLB 8۳۳
۴CLB 9 یا بیشتر۶ 

میزان سازگاری فرد با زندگی در کانادا: به عنوان مثال معرفی بستگان نزدیک و درجه یک فرد متقاضی که در کانادا ساکن هستند مزیت محسوب می‌گردد، باید این نکته را ذکر کرد که بستگان درجه یک مورد قبول بوده و حتماً بایستی اقامت دائم داشته و یا شهروند کانادا (Canadian Citizen) باشند.

اگر متقاضی متاهل باشد، نحوه امتیازبندی تغییر کرده و برای همسر متقاضی نیز یک سری امتیازات در نظر گرفته می شود. در جداول زیر میزان امتیازات همسر را به تفکیک شرح داده ایم:

جدول امتیازات تحصیلات همسر

ردیفعنوانامتیاز همسر
١زیر دیپلم۰
٢دیپلم دبیرستان۲
۳مدرک ۱ ساله دانشگاهی یا فنی حرفه ای۶
۴مدرک ۲ ساله دانشگاهی یا فنی حرفه ای۷
۵لیسانس یا مدرک ۳ ساله دانشگاهی یا فنی حرفه ای۸
۶۲ مدرک یا بیشتر. یکی از مدارک باید ۳ ساله یا بیشتر باشد۹
۷فوق لیسانس یا تخصص (تخصص باید در یکی از رشته های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی، دید سنجی چشم، حقوق، کایروپرکتیک، داروسازی)۱۰
۸دکترا۱۰

جدول امتیازات مهارت در زبان اول همسر

ردیفعنوانامتیاز همسر
١CLB کمتر از ۴۰
٢CLB 5 یا CLB 6۱
۳CLB 7 یا CLB 8۳
۴CLB 9 یا بیشتر۵

جدول امتیازات سابقه کار همسر

ردیفعنوانامتیاز همسر
١کمتر از ۱ سال۰
۲۱ سال۵
۳۲ سال۷
۴۳ سال۸
۵۴ سال۹
۶۵ سال یا بیشتر۱۰

جدول امتیازات اضافی

ردیفعنوانامتیاز
١خواهر یا برادر در کانادا که شهروند یا مقیم دائم کانادا باشد.۱۵
۲داشتن NCLC 7 در هر چهار مهارت زبان فرانسه و داشتن CLB 4 یا کمتر در انگلیسی (یا بدون مدرک انگلیسی)۱۵
۳داشتن NCLC 7 در هر چهار مهارت زبان فرانسه و داشتن CLB 5 یا بیشتر در هر چهار مهارت انگلیسی۳۰
۴تحصیلات بعد از دوران متوسطه در کانادا ۱ سال یا ۲ سال۱۵
۵تحصیلات بعد از دوران متوسطه در کانادا ۳ سال یا بیشتر۳۰
۶پیشنهاد شغلی – NOC 00۲۰۰
۴پیشنهاد شغلی – NOC 0 ،A ،B۵۰
۵نامینیشن استانی۶۰۰

در پایان شایان ذکر است، در این مسیر همکاران ما در رویال اپلای می توانند راهنمایی های لازم درابطه با این موضوع را خدمت شما متقاضیان محترم ارائه دهند. برای دریافت راه های ارتباطی اینجا را کلیک کنید.