کانادا کشوری است که هر ساله میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می‌کند. در این مقاله صفر تا صد ویزای توریستی کانادا توسط تیم رویال اپلای بررسی می شود. امیدواریم این مطالب برایتان مفید و کاربردی باشد. آنچه که در این مقاله می خوانید :

 

تعریف ویزای توریستی کانادا :

ویزای توریستی کانادا با اهداف گردشگری و تفریح و یا بازدید از خانواده و دوستان صادر می شود. طبق آمارهای موجود سالانه تقریبا 35 میلیون نفر از این کشور بازدید می‌کنند. اگر قصد بازدید از این کشور را دارید با اخذ ویزای توریستی می توانید به طور موقت وارد این کشور شوید. همچنین  اگر برای رسیدن به کشور مقصد باید از یکی از فرودگاه‌های کانادایی عبور کنید نیاز به اخذ این نوع ویزا خواهید داشت. ویزا توریستی نوعی ویزای موقت است و به افرادی اعطا می‌شود که شرایط لازم برای ورود به کانادا را داشته باشند. این ویزا معمولا برای بازه‌ی زمانی 6 ماهه صادر می‌شود. شما با داشتن این ویزا اجازه کار در کانادا و تحصیل در کانادا را ندارید.

 

انواع ویزای توریستی کانادا

ویزای گردشگری کانادا یا ویزای توریستی کانادا به دو نوع کلی تقسیم بندی می شود:

 • ویزای ‌سینگل کانادا یا یک ‌بار ورود(Single Entry)
 • ویزای مولتیپل کانادا یا چند بار ورود (Multiple Entry)

هر دو نوع ویزای گفته شده یک تاریخ انقضای معین دارند. و پس از پایان این  تاریخ دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرند. به غیر از این دو ویزا، ویزای دیگری با نام سوپر ویزای” Super visa “کانادا وجود دارد که زیر مجموعه ی ویزاهای توریستی کانادا قرار دارد و مختص افرادیست که فرزند و یا نوه هایش شهروند کانادا هستند و یا اقامت دائم کانادا را دارند.

در ادامه به تعریف ویزای سینگل، مولتیپل و سوپر ویزای کانادا و همچنین به بررسی شرایط کلی اخذ ویزای توریستی و همچنین نحوه ی درخواست آن می پردازیم.

 

تعریف ویزای سینگل کانادا

ویزای سینگل کانادا به ویزای توریستی یک بار ورود کانادا هم معروف است. همانطور که از اسم این ویزا مشخص است دارندگان این نوع ویزا فقط اجازه ی یک بار ورود به کشور کانادا را دارند. و متقاضی پس از ترک کانادا دوباره اجازه ی ورود به کانادا را ندارد و باید باز هم  ویزای توریستی دیگری درخواست دهد.

اگر گردشگر به کشورهای ایالت متحده آمریکا سفر کند برای ورود به کشور کانادا نیزنیازی به اخذ ویزای مجدد توریستی کانادا نخواهد داشت.

 

تعریف ویزای مولتیپل (Multiple-entry visa) کانادا 

ویزای مولتیپل (Multiple-entry visa) یا چند بار ورود نوعی ویزای موقت است که به متقاضی اجازه می‌دهد با اخذ یک ویزا تا پایان تاریخ انقضای ویزای دریافتی، چندین بار وارد کانادا شود. تعداد دفعات ورود و خروج هیچ محدودیتی ندارد.

این ویزا برای 10 سال صادر می‌شود اما از آن‌جا که پاسپورت‌های ایرانی 5 سال اعتبار دارند، این ویزا برای متقاضیان ایرانی 5 ساله صادر می‌شود. نکته‌ی حائزاهمیت این است که افراد در هر بار ورود فقط می‌توانند به مدت 6 ماه در کانادا اقامت داشته باشند.

پس از پایان 6 ماه، متقاضی باید کانادا را حتی برای چند ساعت ترک کند و مجددا وارد این کشور شود. شایان ذکر است که این ویزا منجر به دریافت اقامت دائم یا شهروندی نمی‌شود و با داشتن این ویزا نمی‌توان مشغول به کار شد و از خدمات شهروندی همچون خدمات درمانی رایگان بهره برد.

شرایط اخذ این ویزا مانند شرایط اخذ ویزای توریستی است چرا که ویزای مولتی یکی از زیر مجموعه‌های ویزای توریستی است.

 

مراحل اخذ ویزای مولتیپل به صورت آنلاین :

 1. ثبت نام در سایت اداره مهاجرت و ساخت اکانت (Immigration and citizenship – Canada.ca)

پس از ثبت نام وساخت اکانت شخصی ابتدا نوع ویزای درخواستی را مشخص کرده و فرم‌های مربوطه را تکمیل کنید.

 1. بارگذاری مدارک

پس از تکمیل فرم‌های خواسته شده وارد صفحه‌ای خواهید شد که باید مدارک مورد نیاز را آپلود کنید. از بارگذاری تمام مدارک اطمینان حاصل نمایید چرا که در صورت ناقص بودن مدارک درخواست شما بررسی نخواهد شد.

 1. پرداخت هزینه‌ها

به یاد داشته باشید که برای پرداخت هزینه‌های مربوطه شما نیاز به کارت اعتباری بین المللی خواهید داشت.

 1. بایومتریک

پس از پایان ثبت درخواست باید منتظر ایمیلی از طرف اداره مهاجرت کانادا باشید تا به یکی از مراکز پردازش ویزا( VAC)  کانادا برای انجام امور بایومتریک ازجمله انگشت نگاری و ثبت عکس دیجیتال مراجعه کنید. به خاطر داشته باشید که پس از دریافت ایمیل حداکثر 30 روز برای انجام امور بایومتریک وقت دارید.

 1. انتظار برای اخذ ویزا

پس از انجام امور بایومتریک باید منتظر بمانید تا برای اخذ ویزای شما تصمیم گیری شود.

 

تعریف سوپر ویزای کانادا

سوپر ویزای کانادا یکی از انواع ویزاهای توریستی برای کسانی است که فرزندان و نوه هایشان شهروند کانادا هستند و یا اقامت دائم این کشور را دارند.

مدت اعتبار سوپر ویزای کانادا 10 سال می باشد. گذرنامه های ایرانی 5سال اعتبار دارند به همین دلیل این ویزا با اعتبار 5ساله صادر می شود.

با داشتن سوپر ویزای کانادا در هر بار ورود شما به کانادا اجازه دارید تا 2سال متوالی در این کشور اقامت داشته باشید.

برای اخذ این ویزا داشتن دعوت‌نامه­ ی رسمی فرزند یا نوه ­ی بالای ۱۸ سال برای درخواست‌کننده امری ضروری و مهم است. همچنین فرد دعوت کننده باید ثابت کند در طول اقامت متقاضی می تواند از عهده­ ی هزینه­ هایش بر‌آید؛ بنابراین حقوق ماهیانه فرد دعوت کننده باید حدود 24 هزار دلار کانادا باشد و همچنین مدارک اقامت دائم وی و برگه‌های ارزشیابی شرایط مالی و مالیاتی‌اش ضمیمه ­ی پرونده درخواست ویزای متقاضی گردد.

یک زوج در کنار پدر و مادرشان / ویزای موقت والدین کانادا که جز ویزای توریستی کانادا است

 

سوپر ویزای کانادا جزء ویزاهای اقامت موقت کانادا می باشد. برای اطلاعات کامل تر ازشرایط اخذ سوپر ویزای کانادا مقاله ویزای والدین کانادای رویال اپلای را مطالعه کنید.

 

شرایط اخذ ویزای توریستی یا گردشگری کانادا :

شرایط ویزای توریستی کانادا که در ادامه مشاهده می کنید، شرایطی است که توسط سفارت کانادا تعیین شده و اگر فرد متقاضی تمام شرایط ویزای توریستی کانادا را نداشته باشد، ریجکت می‌شود.

 • پاسپورت معتبر
 • سلامت جسمی و ذهنی
 • ارائه تمکن مالی برای هزینه‌های اقامت و گردشگری در کانادا
 • برنامه ریزی منظم و دقیق برای ورود و خروج
 • تعهد به ترک کشور پس از به پایان رسیدن تاریخ انقضای ویزا
 • تعهد به این که شما با هدف کار با این ویزا وارد کانادا نشده‌ و در طول اقامتتان به دنبال کارهای استخدامی نخواهید بود. و پس از پایان بازدید از کشور کانادا این کشور را ترک خواهید کرد.
 • تعهد به این که هیچ یک از اعمال شما موجب به خطر افتادن امنیت ملی کانادا نمی‌شود.
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • پیروی از قوانین این کشور
 • انجام برخی از آزمایشات پزشکی مانند سل، ایدز، هپاتیت و …

 

نحوه‌ی درخواست ویزای توریستی :

 

  شما می‌توانید به صورت آنلاین یا مکتوب برای اخذ این نوع ویزا اقدام کنید.

  درخواست ویزا توریستی کانادا به صورت مکتوب :

پس از فراهم نمودن تمامی مدارک مورد نیاز باید این مدارک را به همراه هزینه‌های مربوطه به یکی از مراکز پردازش ویزا (VAC ) کانادا ارائه دهید. گفتنی است تمام مراحل بایومتریک نیز در همان روز انجام خواهد شد.

  درخواست ویزا توریستی کانادا به صورت آنلاین :

برای اخذ ویزای توریستی به صورت آنلاین باید تمامی مدارک مورد نیاز را به صورت آنلاین در اختیار سفارت کانادا قرار دهید. برای این امر ابتدا حساب کاربری ساخته و مدارک را آپلود کنید. سپس هزینه‌های مربوطه را پرداخت کرده و در طول 30 روز باید به یکی از دفاتر انگشت نگاری کانادا مراجعه کنید. پس از انگشت نگاری، در صورت موافقت با ویزای شما باید پاسپورتتان را در اختیار یکی از مراکز پردازش ویزا کانادا قرار دهید تا ویزا در پاسپورتتان الصاق شود.

مراحل اخذ ویزای گردشگری یا ویزای توریستی کانادا

قبل از این که درخواست خود را برای اخذ این ویزا ارائه دهید بهتر است در رابطه با ارائه مدارک لازم برای این نوع ویزا اطلاعاتی را داشته باشید. کارشناسان مهاجرتی رویال اپلای بر این باورند بدون داشتن اطلاعات نمی توانیم برای مهاجرت به هر کشوری اقدام کرد. از این رو سعی می کنیم اطلاعات لازم را در رابطه با پروسه های مختلف مهاجرتی کشورهای مد نظر شما را جمع آوری کرده و در قالب یک مقاله به شما ارائه کنیم. برای خواندن مقالات بیشتر در خصوص مهاجرت به کانادا و کشورهای آمریکا و استرالیا و نیوزلند به بخش وبلاگ های رویال اپلای مراجعه کنید.

مرحله اول: تعیین نحوه ی درخواست ویزای توریستی کانادا

همانطور که در قسمت بالاتر توضیح دادیم . شما می‌توانید به صورت آنلاین یا مکتوب برای اخذ این نوع ویزا اقدام کنید.

مرحله دوم: ثبت نام در سایت اداره مهاجرت و ساخت اکانت

سایت رسمی کانادا

 

شما باید در سایت سفارت کانادا به آدرس canada.ca یک حساب کاربری ایجاد کنید. و مدارک مورد نیاز را برای سفارت کانادا ارسال کنید.

مرحله سوم: پرداخت هزینه های پروسه اخذ ویزای توریستی کانادا

پس از آپلود مدارک درخواستی ویزا ، شما باید هزینه های مربوط به بررسی مدارک و همچنین انگشت نگاری خود را بپردازید.

مرحله چهارم: مراجعه به یکی از مراکز درخواست ویزای توریستی برای بایومتریک

پس از پرداخت هزینه‌های انگشت نگاری و عکس برداری ویزای توریستی کانادا شما باید منتظر ایمیلی از طرف سفارت کانادا باشید. شما تا 30 روز وقت دارید به یکی از دفاتر انگشت نگاری کانادا مراجعه کنید.

مرحله پنجم: پیکاپ پاسپورت ویزای توریستی کانادا

در صورتی که ویزای توریستی کانادا پس از انگشت نگاری برای شما صادر شود، باید پاسپورت خود را به یکی از دفاتر وک کانادا پیکاپ کنید. در بازه زمانی بین ۳ تا ۵ روز، ویزای توریستی شما در پاسپورتتان الصاق می‌شود.

 

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای گردشگری کانادا

 • ارائه یک قطعه عکس 3.5 در 4.5 (دقت کنید از مدت زمان عکستان خیلی نگذشته باشد.)
 • ارائه پاسپورت که دارای یک سال اعتبار باشد. (در صورت وجود ارائه پاسپورت های قبلی دارای مهر و ویزا)
 • ارائه ترجمه شناسنامه و کارت ملی
 • در صورت متاهل بودنتان ارائه ترجمه سند ازدواج
 • دانشجویان و دانش آموزان برای اخذ این ویزا باید گواهی اشتغال به تحصیل ارائه دهند.
 • فرم درخواست ویزای توریستی کانادا باید برای هر فرد به طور مجزا تکمیل شود
 • ترجمه مدارک شغلی متقاضی
 • ارائه نامه مهر شده برای اثبات تمکن مالی فرد متقاضی به زبان انگلیسی و ارائه پرینت گردش مالی در طی 6 ماه گذشته
 • ارائه سوابق بیمه اجتماعی فرد متقاضی
 • اجازه برای خروج متقاضیان و فرزندان زیر 18سال
 • ارائه سند ملکی

 

  ایکن دلار هزینه اخذ ویزای توریستی کانادا چقدر است ؟

هزینه ی ویزای توریستی کانادا

 

هزینه اخذ ویزای گردشگری یا همان توریستی کانادا به شرح زیر است:

متقاضی 185 دلار به سفارت کانادا پرداخت می کند که شامل:

 • هزینه‌ی ثبت درخواست و بررسی مدارک: 100 دلار کانادا
 • هزینه‌ی بایومتریک (انگشت نگاری ویزای کانادا) : 85 دلار کانادا

هزینه اخذ ویزای گردشگری یا همان توریستی کانادا

 

هزینه‌های اقامتی برای شخصی که در این کشور زندگی می‌کند ماهانه حدود 1230 دلار کانادا و برای شخصی که به مدت یک ماه با هدف گردشگری در کانادا اقامت دارد، 2000 دلار کانادا خواهد بود.

 

زمان پردازش ویزا و مدت زمان جواب اخذ ویزای توریستی کانادا

زمان پردازش ویزا و مدت زمان جواب اخذ ویزای توریستی کانادا

 

زمان پردازش ویزای توریستی کانادا به تابعیت شما بستگی دارد و ممکن است از 8 تا 40 روز کاری متغیر باشد. اما مدت زمان جواب ویزای توریستی کانادا، را پس از انجام مراحل بایومتریک یا همان انگشت نگاری و عکس برداری ویزای توریستی کانادا محاسبه می شود.

در گذشته زمان جواب ویزای توریستی حدودا بین 14 تا 90 روز پس از مراحل انگشت نگاری کانادا طول می کشید. اما از ۲۲ ژانویه سال ۲۰۱۹، سفارت کانادا این مدت زمان را افزایش داده است . جواب ویزای توریستی کانادا پس از  ۹۲ روزی کاری بعد از انگشت نگاری، به متقاضیان، اعلام خواهد شد.

 

چگونه ویزای توریستی خود را تمدید کنیم ؟

اگر در کانادا هستید و می‌خواهید برای مدت بیشتری در کانادا اقامت داشته باشید باید 90 روز پیش تر از تاریخ انقضای ویزای توریستی خود اقدام کنید و فرم IMM 5708 را پرکنید چرا که اگر تاریخ ویزای توریستی‌ منقضی شود، باید کانادا را ترک کنید. پس از بررسی درخواست شما اگر واجد شرایط باشید، visa recorder  دریافت خواهید کرد.

 

Visa recorder  چیست ؟

Visa recorder  مدرکی است که به شما اجازه‌ی اقامت طولانی‌تری می‌دهد و تاریخ انقضای جدیدی تعریف می‌کند و شما ملزم می شوید در این تاریخ جدید کشور را ترک کنید. اگر پس از دریافت visa recorder زودتر از تاریخ انقضا قصد خروج و ورود مجدد داشته باشید باید برای دریافت اجازه ورود مجددا اقدام کنید چرا که این مدرک، ورود مجدد شما را تضمین نخواهد کرد.

مدارک مورد نیاز برای دریافت  visa recorder :

 • باید در کانادا باشید.
 • داشتن پاسپورت معتبر
 • پرداخت هزینه‌های مرتبط با فرم IMM 5708
 • توضیح دلیل این که چرا می‌خواهید در این کشوربیشتر بمانید.
 • ارائه تمکن مالی برای اثبات این که شما می‌توانید از پس هزینه‌های اقامت خود برآیید.
 • تعیین زمان ترک کانادا
 • اثبات این که اقامت شما در کانادا موقت خواهد بود. 

ریجکت شدن یا رد شدن ویزای توریستی کانادا

رد شدن ویزای گردشگری کانادا ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیافتد. از رایج ترین دلایل رد شدن ویزای توریستی کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • نداشتن تاریخچه سفری مناسب
 • تمکن مالی کم تر از مبلغ تعیین شده سفارت کانادا
 • داشتن سوء پیشینه و سوابق کیفری

 

در ماه اکتبر 2018 بیش از 90درصد ویزای توریستی کانادا برای متقاضیان ایرانی رد شده بود. این آمار در نوع خود بی سابقه بوده و همچنین می تواند نشان دهنده ی سختگیری و حساسیت زیاد دولت کانادا برای صدور ویزای توریستی باشد.

در این مقاله کارشناسان رویال اپلای صفر تا صد ویزای توریستی کانادا و انواع آن را بررسی کرده­اند. همچنین ما در مورد هزینه های ویزای گردشگری کانادا صحبت کردیم . برای اطلاعات بیشتر درباره مهاجرت به کانادا با مشاوران و وکلای مجرب مقیم کانادای رویال اپلای در تماس باشید.

 

 

با کارشناسان و وکلای با تجربه مقیم کانادا و استرالیا و آمریکا شرکت مهاجرتی رویال اپلای همراه باشید.

شرکت مهاجرتی رویال اپلای

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱-۲۲۴۰۸۱۸۱-۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸

برای رفتن به صفحه فرم درخواست مشاوره رایگان کلیک کنید.