اقامت کانادا

کانادا کشوری توسعه یافته و مهاجر پذیر است و از این رو افراد زیادی در سراسر جهان خواهان اخذ اقامت این کشور هستند تا بتوانند از مزایا اقامت در این کشور بهره ببرند.

در این مقاله کارشناسان مهاجرتی رویال اپلای تمامی سوالات مربوط به اقامت کانادا و همه شرایط و هزینه های اخذ اقامت و مهاجرت به کانادا را کامل بررسی کرده اند. کانادا کشوری توسعه یافته و مهاجر پذیر است و از این رو افراد زیادی در سراسر جهان خواهان اخذ اقامت این کشور هستند. اما اقامت به چه معناست ؟

 

اقامت چیست ؟

در صورتی که اقامت کشوری را داشته باشید یعنی مجازید برای مدت معینی مثلا چند سال بسته به قوانین کشور میزبان در آن کشور حضور داشته باشید. اما در صورتی که بخواهید بیش از این مدت زمانی در آن کشور باشید، باید اقامت خود را تمدید کرده تا اعتبار آن حفظ شود.

اقامت به دو دسته تقسیم می‌شود:

 • اقامت موقت ( Temporary Residency) :

اقامت موقت افراد را مجاز می‌کند تا برای مدت معینی ( مثلا با ویزای توریستی به مدت 3 ماه ) بدون حق اخذ شهروندی، در کشوری خارجی حضور داشته باشد. کشورهای مختلف قوانین و ساسیت‌های خاصی در رابطه با اقامت موقت دارند.

 • اقامت دائم ( (PR)- Permanent Residency ) :

اقامت دائم، به وضعیت اقامتی شخصی اطلاق می‌شود که شهروند آن کشور نیست اما در آن‌جا حق اقامت دائم دارد و می‌تواند به مدت نامحدود در آن کشور حضور داشته باشد. چنین فردی به عنوان مقیم دائم شناخته می‌شود. افراد با اقامت دائم از اکثر مزایای شهروندی همچون کار و تحصیل رایگان برخوردار هستند.

 

 • برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اقامت و راه‌های اخذ اقامت اینجا کلیک کنید.

فهرست مطالب

 

فرق بین اقامت موقت کانادا و اقامت دائم کانادا چیست ؟

 تفاوت اصلی بین این دو نوع اقامت کانادا مجوز مدت زمان حضور افراد در هر یک از کشورهاست اما این تفاوت تنها تفاوت موجود نیست. اکثر کشورهای جهان در ابتدا به افراد اقامت موقت می‌دهد. اما با توجه به خط مشی‌های موجود برخی از دولت‌ها مانند کانادا از طریق پروسه‌هایی همچون برنامه اکسپرس اینتری از همان بدو ورود به افراد اقامت دائم می‌دهد. برای اخذ اقامت کشوری خارجی ابتدا باید ویزای آن کشور را دریافت کنید تا بتوانید وارد کشور مقصد شوید.

ویزا با توجه به شرایط شخصی افراد، اهداف آن‌ها برای ورود به کشور مقصد و سیاست‌های موجود بین دو کشور محل تولد و کشور مقصد برای مدت زمان مشخصی صادر می‌شود .

مزایای اخذ اقامت کانادا :

در ادامه به طور خلاصه و جامع مزایای اخذ اقامت کانادا را بررسی خواهیم کرد .

 1. امکان زندگی و کار در هر کجای کانادا

افرادی که بتوانند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند، حق قانونی زندگی و کار در هر نقطه از کانادا را دارند. این بدان معناست که افراد با اقامت دائم به کارفرما یا استان خاصی وابسته نیستند و به راحتی می‌توانند به هر استانی که می‌خواهند نقل مکان کنند.

 1. دسترسی به خدمات بهداشتی عمومی

کانادا مراقبت‌های بهداشتی و اجتماعی را به صورت رایگان در اختیار شهروندان و ساکنان دائمی این کشور قرار می‌دهد.

 1. حمایت خانوادگی

شهروندان و افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند، می‌توانند برای حمایت از همسر و فرزندان تحت تکفل خود برای پیوستن به آن‌ها اقدام کنند. گفتنی است در صورتی که از طریق برنامه مهاجرتی اکسپرس اینتری مهاجرت کنید، می‌توانید خانواده خود را نیز در برنامه بگنجانید تا همه‌ی اعضای خانواده واجدالشرایط مهاجرت به کانادا باشید.

 1. آموزش و تحصیلات رایگان

افراد با اقامت دائم تا مقطع متوسطه به صورت رایگان تحصیل می‌کنند. پس از اتمام این مقطع و ورود به دانشگاه و استفاده از خدمات تحصیلی عالی مشمول شهریه خواهد شد. اما این هزینه‌ها نسبت به دانشجویان بین المللی بسیار ارزان‌تر خواهد بود.

 1. امکان اخذ شهروندی

اخذ اقامت دائم اولین قدم برای اخذ شهروندی کاناداست. در صورتی افراد با اقامت دائم طی پنج سال، سه سال را در خاک کانادا حضور فیزیکی داشته باشند، واجدالشرایط اخذ شهروندی این کشور نیز خواهند بود. در صورتی که بتوانید شهروندی این کشور را دریافت کنید، حق رای خواهید داشت همچنین می‌توانید پاسپورت کانادایی دریافت کرده و دیگر نیازی به تمدید اقامت خود نخواهید داشت. نمودار زیر آمار افرادی را که به تازگی شهروندی این کشور را گرفتند نشان می‌دهد:

نمودار زیر آمار افرادی را که به تازگی شهروندی کشور کانادا را گرفتند - اخذ اقامت کانادا

چه کسانی واجدالشرایط اخذ اقامت دائم کانادا هستند؟

با توجه به خط مشی‌های اداره مهاجرت کانادا تقریبا تمام افراد واجدالشرایط اخذ اقامت دائم کانادا هستند اما خاطر نشان باید کرد که اخذ اقامت دائم کانادا با توجه به شرایط موجود در هر پروسه متفاوت خواهد بود. لیست زیر فاکتورهایی است که معمولا در پروسه‌های مهاجرتی برای اخذ اقامت دائم افراد مورد بررسی قرار می‌گیرد:

 • سن
 • سطح تحصیلات
 •  مهارت زبانی انگلیسی یا فرانسوی
 •  سوابق شغلی

انواع ویزاهایی که منجر به اخذ اقامت دائم کانادا می‌شوند:

بسته به شرایط شخصی افراد راه‌های مختلفی برای اخذ ویزای مهاجرتی کانادا وجود دارد. لیست زیر انواع پروسه‌هایی را که منجر به اخذ اقامت می‌شوند را بررسی می‌کند:

 • داشتن پیشنهاد شغلی ( job offer ) در کانادا
 •  استفاده از برنامه‌های مهاجرتی مبنی بر حمایت خانوادگی
 • راه اندازی یا خرید کسب و کار در این کشور
 •  سایر ویزاهای اقامتی

پیشنهاد شغلی ( Job offer ) :

به طور کلی، پیشنهاد شغلی معتبر پیشنهادی است که برای شغلی تمام وقت و غیر فصلی باشد، از شما به مدت 1 سال کار دعوت بعمل آید و مرتبط با یکی از ناک‌های شغلی تعریف شده باشد.

پیشنهاد شغلی باید به صورت کتبی باشد و اطلاعاتی همچون: حقوق و مزایا، وظایف شغلی و شرایط کاری را دربر داشته باشد. در بیشتر ردیف‌های شغلی، پیشنهاد شغلی باید توسط سازمان ارزیابی تاثیر بازار کانادایی – Labour Market Impact Assessment- LMIA تائید شود مگر در موارد خاص.
مهاجرت از این راه با برنامه‌های متفاوتی امکان پذیر خواهد بود:

 

برنامه مهاجرتی نیروی کار متخصص(FSWP):

این برنامه مهاجرتی توسط سیستم اکسپرس اینتری مدیریت می‌شود که توسط اداره مهاجرت کانادا برای جذب نیروی کار متخصص طراحی شده است.

حداقل الزامات برای واجدالشرایط بودن در این برنامه به شرح زیر است:

 • حداقل توانایی زبان انگلیسی یا فرانسوی
 • حداقل 1 سال سابقه کار تمام وقت (یا معادل آن در شغلی پاره وقت) طی 5 سال گذشته در شغلی تخصصی
 • برآورده کردن حداقل الزامات شغلی با توجه به ناک‌های شغلی موجود
 • داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر تمام وقت به مدت 1 سال
 • مدارک تحصیلی از جمله دیپلم و یا تحصیلات تکمیلی
 • تمکن مالی

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پروسه اکسپرس اینتری کانادا اینجا کلیک کنید.

برنامه مهاجرتی نیروی کار فنی ( FSTP ):

FSTP یک مسیر مهاجرتی مشابه FSWP است اما به کارگران ماهر اختصاص داده شده است. FSTP گزینه خوبی برای برخی از داوطلبان است چرا که در این برنامه هیچ الزامی برای اثبات تحصیلات وجود ندارد. برای به دست آوردن اقامت دائم از طریق این گزینه، باید دو سال سابقه کار حرفه‌ای، مهارت زبانی انگلیسی یا فرانسوی، پیشنهاد شغلی تمام وقت از یک کارفرمای کانادایی داشته باشید.

برنامه نامزد استانی ( PNP ):

برنامه مهاجرتی نامزد استانی به گونه‌ای است که استان‌های مختلف به اطلاعات متقاضیان در استخر متقاضیان پروسه مهاجرتی اکسپرس اینتری دسترسی پیدا کرده و با توجه به نیاز منطقه‌ای و استانی برای افراد واجد الشرایط دعوتنامه استانی صادر می‌کند. در صورتی که افراد بتوانند دعوتنامه استانی بگیرند، پس از ورود به کانادا باید در همان استان اقامت گزینند. استان‌های مختلف کانادا قوانین متفاوتی دارند پس طبیعی است هر یک از استان‌ها برای این پروسه قوانین خاصی داشته باشد. همه استان ها به جز نوناووت و کبک در برنامه گنجانده شده اند کبک برای تعیین معیارهای انتخاب مهاجران،خود مختار است. خوشبختانه استان‌هایی مانند آلبرتا، انتاریو، بریتیش کلمبیا و سایرین در تلاش توسعه برنامه‌های مهاجرتی استانی خود هستند. پس این موضوع می‌تواند به آسان‌تر شدن پروسه مهاجرتی از طریق نامزد استانی کمک‌های شایانی کند.

برنامه مهاجرتی تجربه کار کانادایی (CEC ):

این برنامه مختص افرادی است که تجربه کار در کانادا داشته و می‌خواهند برای اخذ اقامت دائم این کشوراقدام کنند. گفتنی است دانشجویان بین المللی که از یکی از موسسه‌های آموزشی در کانادا فارغ التحصیل می‌شوند گروه هدف اصلی در این برنامه هستند. البته این برنامه شامل حال افرادی که دیگر در کانادا اقامت ندارند نیز می‌باشد اما مشروط به اینکه طی 3 سال پس از ترک کانادا در این برنامه شرکت کند. دانشجو پس از فارغ التحصیل باید برای اخذ مجوز کار پس از فارغ التحصیلی – Post Graduation Work Permit (PGWP) اقدام کند تا بتواند مشغول به کار شود و سابقه کاری داشته باشد.
به طور کلی شرایط اخذ این نوع ویزا عبارتند از: داشتن حداقل 1 سال سابقه کار تمام وقت (یا معادل آن) طی 36 ماه اخیر در کانادا – داشتن مدرک CLB 5 برای اشتغال در ناک شغلی B و 7CLB برای اشتغال در ناک شغلی 0 و A و در حین کار و یا تحصیل در کانادا به طور قانونی در این کشور اقامت داشته باشد.

اسپانسر شیپ خانوادگی:

کانادا به منظور گردهم‌آوری نهاد خانواده برنامه‌های حمایتی زیادی برای مقیمان دائم و شهروندان این کشور طراحی کرده. در این برنامه، افراد می‌توانند اقامت دائم کانادا را بگیرند. این پروسه یکی از محبوب‌ترین پروسه‌های مهاجرت به کانادا بوده و علاوه براین زمان پردازش این نوع ویزا کوتاه‌تر است چرا که خانواده برای کانادا از اهمیت به سزایی برخوردار است.

ویزای همسر و فرزندان:

این ویزا به همسر و فرزندان مقیم دائم یا شهروندان کانادایی تعلق می‌گیرد.

شرایط اخذ این ویزا عبارتند از:

 1. متقاضی باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.
 2. متقاضی باید شهروند و یا مقیم دائم کانادا باشد ( در صورتی که متقاضی با این شرایط خارج از کانادا زندگی کند، باید پس از اخذ اقامت دائم اعضای خانواده وارد کانادا شود و در این کشور زندگی کند. (در صورتی که متقاضی، اقامت دائم داشته باشد و خارج از کانادا زندگی کند، واجدالشرایط ثبت درخواست برای اخذ ویزای اسپانسرشیپ نمی‌باشد.)
 3. اثبات عدم دریافت کمک‌های دولتی مگر به دلیل معلولیت
 4. اثبات توانایی رفع نیازهای اساسی افرادی که متقاضی قصد دارد به کانادا بیاورد.

چه کسی نمی‌تواند اسپانسر همسر، پارتنر و یا فرزندان باشد؟

 • افراد زیر 18 سال
 • افرادی که قصد ندارند پس از اخذ اقامت دائم اعضای خانواده در کانادا زندگی کنند.
 • افرادی که شهروند و یا مقیم دائم کانادا نیستند.
 • افرادی که به طور موقت در این کشور حضور دارند یعنی با ویزای توریستی، مجوز کار و یا تحصیل در کانادا حضور دارند.
 • اگر درخواست اقامت دائم متقاضی هنوز در دست بررسی باشد.
 • عدم ارائه تمکن مالی کافی

هزینه‌های اخذ این ویزا عبارتند از:

 1. اگر قصد دارید همسر و یا پارتنر خود را به کانادا بیاورید: هزینه اسپانسری (75 دلارکانادا)، هزینه پردازش درخواست (490 دلار کانادا) و هزینه حق اقامت دائم (515 دلار) که در مجموع این هزینه‌ها 1080 دلار کانادا خواهد بود.
 2. اگر قصد دارید فرزند تحت تکفل خود را به کانادا بیاورید: هزینه اسپانسری (75 دلار کانادا) و هزینه پردازش درخواست (75 دلار) که در مجموع 150 دلار کانادا خواهد بود.

سرمایه گذاری:

این پروسه برای افرادی طراحی شده که قصد مدیریت کسب و کاری را در کانادا دارند. این پروسه مهاجرتی به منظور رشد و شکوفایی اقتصادی کانادا طراحی شده است. چرا که در این پروسه متقاضی باید مبلغ قابل توجهی را در این کشور سرمایه گذاری کند تا منجر به اقامت دائم وی گردد. اساسا در طی این پروسه متقاضی باید ثابت کند که سرمایه کافی برای خرید کسب و کار یا راه اندازی کسب و کاری جدید را دارد و مبلغی مشخص با توجه به پروسه‌ی مد نظر در کانادا سرمایه گذاری کند. یکی از مزایای اخذ این نوع ویزا این است که افراد می‌توانند همسر و فرزندارن تحت تکفل خود را با خود به کانادا ببرند.

 • برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پروسه سرمایه گذاری کانادا اینجا کلیک کنید.

برای سرمایه گذاری نکات و مراحل زیر را در نظر بگیرید:

1-      نوع سرمایه خود را انتخاب کنید: قبل از شروع سرمایه گذاری نوع سرمایه گذاری خود را مشخص کنید. برخی از افراد ترجیح می‌دهند در سرمایه گذاری خود مشارکت داشته باشند اما از طرفی برخی ترجیح می‌دهند مدیریت سرمایه خود را به دیگران بسپارند.

2- میزان سرمایه گذاری خود را مشخص کنید: متقاضی با توجه به میزان سرمایه‌ی موجود می‌تواند برای سرمایه گذاری در زیر شاخه‌های مختلف تصمیم گیری کند. سرمایه‌ی متقاضی باید به صورت مداوم و در یک دوره زمانی طولانی در گردش باشد تا نتیجه‎‌ی مثبتی در اقتصاد این کشور داشته باشد.

در نهایت، افراد با اثبات نقش مدیریتی مثبت خود روی بیزینسی که خریداری و یا راه اندازی کرده‌اند می‌توانند برای اخذ اقامت دائم این کشور ثبت درخواست کنند.

هزینه‌های این پروسه بسته به نوع سرمایه گذاری و کارمزدها متفاوتند. اما معمولا این هزینه‌های به شرح زیر است:

 • سرمایه اولیه
 • هزینه‌های مدیریتی
 • هزینه‌های مشاور مالی
 • هزینه‌های اداری

نمودار زیر به بررسی میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کانادا بین سال‌های 2000 تا 2021 می‌پردازد:

 

 

اقامت کانادا

 

برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا:

منطقه آتلانتیک کانادا یکی از مناطق پنجگانه کاناداست. این منطقه که از 4 استان تشکیل شده، چسبیده به اقیانوس اطلس و در شرق کانادا واقع شده است. نزدیک‌ترین ایالت به این منطقه، ایالت کبک است.
برنامه مهاجرتی آتلانتیک کانادا مسیری برای دریافت اقامت دائم کارگران ماهر خارجی و دانشجویان بین لمللی که از موسسات کانادایی فارغ التحصیل شدند می‌باشد.

برنامه مهاجرتی آتلانتیک برای کارگران خارجی:

این برنامه از کارگران ماهر خارجی‌ای که در خارج و داخل کانادا بواسطه‌ی اقامت موقت خواهان کار در کانادا هستند دعوت بعمل می‌آورد. کارفرما قبل از ارائه‌ی پیشنهاد شغلی، باید به سازمان‌های مربوطه توضیح دهد که کارگر در کدام ردیف شغلی و کجا مشغول به کار خواهد شد. پس از تائید پیشنهاد شغلی توسط وزارت کار می‌توانید درخواست اقامت دائم خود را ثبت کنید.

مرحله اول تائید صلاحیت کارگر برای استخدام و کارفرما برای ارائه پیشنهاد شغلی از طرف استان‌های حوزه آتلانتیک کانادا می‌باشد. موارد زیر برای تائید صلاحیت بررسی خواهد شد:

 • عدم نقض قوانین و مقررات حمایت از مهاجرت و پناهندگی کانادا از سوی کارفرما و کارگر ( (IRPR-IRPA
 • رعایت قوانین کاری
 • کارفرما باید حداقل 2 سال در یکی از استان‌های حوزه‌ی آتلانتیک یا محدوده‌ی مورد تائید سابقه کاری داشته باشد
 • تهعد کارفرما به آگاهی بخشی کارگر از تمام شرایط کاری و اقامتی استان‌های آتلانتیک کانادا
 • اثبات ناکافی بودن کارگران در حوزه‌ی استان‌های آتلانتیک

شایان ذکر است که هر یک از استان‌های حوزه آتلانتیک کانادا قوانین خاصی برای پذیرش پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما و تائید صلاحیت کارگر دارد. پس از تائید صلاحیت از سوی سازما‌ن‌های مربوطه نامه‌ی پذیرش صادر خواهد شد.

الزامات ارائه پیشنهاد شغلی از سوی کارفرما:

 • پبشنهاد شغلی بصورت تمام وقت بوده و فصلی و موقت نباشد
 • پیشنهاد شغلی سطح‌های 0-A-B در ناک NOC شغلی کانادا به مدت یکسال باشد
 • پیشنهاد شغلی سطح C در ناک NOC شغلی کانادا باید دائمی باشد

مدارک مورد نیاز کارگران:

 • نتایج آزمون زبان( آیلتس جنرال -IELTS -General و سلپیپ جنرال -General CELPIP- برای زبان انگلیسی- TEF Canada TCF Canada -برای زبان فرانسوی)
 • اثبات سابقه کاری در همان ناک شغلی (در 5 سال گذشته باید 1560 ساعت سابقه کاری داشته باشید)
 • ارائه تمکن مالی
 • پس از دریافت پیشنهاد شغلی کارگر باید در یکی از برنامه‌های اسکان Settlement Plan شرکت کند. این برنامه به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر در حوزه آتلانتیک ساکن شوید و با شرایط سازگار شوید.

آیا کارگران نیاز به مجوز کار دارند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم مجوز کار در این برنامه مهاجرتی به صورت اختیاری است. اما دقت داشته باشید که اگر مجوز کار بگیرید فقط مجاز به کارکردن برای همان کارفرمایی هستید که از او پیشنهاد شغلی دریافت کردید. شما با این مجوز مجاز به کار کردن در دیگر استان‌ها نخواهید بود بلکه این مجوز به شما اجازه‌ی کار کردن در یکی از استان‌های حوزه‌ی آتلانتیک را می‌دهد. این مجوز فقط برای یک سال صادر می‌شود. گفتنی است اگر خواهان دریافت مجوز کار هستید، باید در طی 90 روز درخواست اقامت دائم خود را ثبت کنید.

برنامه مهاجرتی آتلانتیک برای دانشجویان بین المللی‌ای که از موسسات آموزشی کانادا فارغ التحصیل شدند:

این برنامه مختص دانشجویانی است که به تازگی از یکی از موسسات آموزش عالی استان‌های حوزه آتلانتیک کانادا فارغ التحصیل شده باشد.

شرایط و مدارک مورد نیاز:

 • دوره‌های آموزشی مرتبط گذرانده باشید.( اگر پیشنهاد شغلی شما در یکی از ناک‌های شغلی 0 یا A می‌باشد باید یکسال آموزش مرتبط با ناک شغلی و یا بالاتر در یکی از موسسات آموزشی کانادا یا معادل آن در خارج از کانادا گذرانده باشید. اگر پیشنهاد شغلی شما در یکی از ناک‌های B یا C باشد باید دیپلم کانادایی یا تحصیلاتی معادل آن در خارج از کانادا داشته باشید.)
 • اثبات مهارت‌های زبانی
 • ارائه تمکن مالی( اگر در کانادا زندگی می‌کنید و یا با مجوز کار معتبر مشغول به کار هستید نیازی به ارائه تمکن مالی ندارید)
 • اگر دانشجو خارج از کانادا تحصیل کرده مدارک تحصیلی‌ و ریزنمرات وی باید توسط یکی از سازمان‌های آموزشی کانادا تائید شده باشد
 • دانشجویان بین المللی نیازی به ارائه سابقه کاری ندارند
 • در طول دوره‌ی تحصیلی باید دانشجوی تمام وقت بوده باشید
 • قبل از فارغ التحصیلی، حداقل 16 ماه در طی 2 سال در یکی از استان‌های حوزه‌ی آتلانتیک ( نیوبرانزویک (New Brunswick)- نیوفاندلند و لابرادور (Newfoundland and Labrador)- نووا اسکوشیا (Nova Scotia)- جزیره‌ پرنس ادوارد (Prince Edward Island)) زندگی کرده باشید
 • بصورت قانونی وارد کانادا شده باشید و مجوز تحصیلی و ویزا داشته باشید.
 • تمامی اسناد و مدارک در اسرع وقت تحویل سازمان‌های مربوطه داده شود تا از هر گونه تاخیر در پروسه‌ی برنامه مهاجرتی جلوگیری شود.

پناهندگی:

درخواست پناهندگی روشی میانبر برای دور زدن قوانین و رویه های عادی مهاجرت نیست بلکه باید متقاضیان پناهندگی دلایلی قانونی  خود را در خصوص اینکه چرا اعطای پناهندگی به آن ها ضروری است، داشته باشند.

کانادا حمایت خود را از افرادی که در کشور خود در معرض  آزار و اذیت هستند یا در صورتی که مجبور به ترک  کانادا شوند در معرض خطر قرار می‌گیرند حمایت می‌کند. برخی از خطراتی که ممکن است موجب آزار این افراد شوند عبارتند از:

شکنجه و یا در معرض خطراتی  که ممکن است زندگی این افراد را  به خطر بیندازد و یا خطر برخورد یا مجازات ظالمانه و غیر عادی؛ اگر احساس می‌کنید در صورت بازگشت به کشور خود یا کشوری که معمولاً در آن زندگی می‌کنید، با یکی از این خطرات روبرو خواهید شد، ممکن است بتوانید به عنوان پناهنده در کانادا اقامت گزینند و تحت حمایت این کشور قرار بگیرید.

 • برای کسب اطلاعات بیشتر درباره پناهندگی و شرایط آن اینجا کلیک کنید.

این برنامه تحت عنوان  برنامه اسکان بشر دوستانه می باشد . پناهندگانی که به کانادا می آیند خانه های خود را ترک کرده اند و در بسیاری از موارد مجبور بوده اند سال ها در کمپ های پناهندگان زندگی کنند. وقتی به کانادا می رسند، باید زندگی خود را از نو شروع کنند.این افراد  نمی توانند مستقیما برای اسکان در کانادا درخواست دهند بلکه آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR)، سازمان های ارجاع دهنده دیگر یا یک حامی خصوصی باید آنها را برای اسکان مجدد شناسایی کند. این نهاد ها پناهندگان را برای اسکان مجدد بر اساس معیارهای به ترتیب اولویت شناسایی می کنند: این معیارها شامل : اضطرار(اگر آن‌ها یک مشکل پزشکی یا امنیتی دارند که نیاز به توجه فوری دارد.)، فوریت ( اگر در معرض خطر سلامتی و نیاز پزشکی هستند که نیاز به اسکان مجدد در عرض شش هفته دارد.)، شرایط عادی( در صورتی که هیچ ریسک پزشکی یا امنیتی وجود ندارد.)

نمودار زیر تعداد متقاضیان پناهندگی در کانادا را از سال 2000 تا 2021 نشان می‌دهد:

اقامت کانادا

 • برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پناهندگی کانادا اینجا کلیک کنید.

اقامت کانادا


کانادا یکی از جذاب ترین کشورها برای مهاجران می باشد. به همین  علت سالیانه تعداد زیادی از مهاجرین از طریق روش های مختلف کشور خود را ترک و عازم کانادا می شوند. یکی از اصلی ترین دلایل این جذابیت کشور کانادا، برنامه های مهاجرتی بسیار متنوع این کشور می باشد. اقامت دائم کانادا مختص به کسی است که با مهاجرت به این کشور به وی داده شده است. برای حفظ وضعیت اقامت دائم، باید شرایط خاصی مانند تعهد اقامت را داشته باشند.

 • کارت های اقامت دائم
 • شرایط اقامت
 • تابعیت کانادایی

یک فرد مقیم کانادا، تعداد قابل توجهی مزایا را در این کشور دریافت می کند:

 • دسترسی به خدمات درمانی و اجتماعی کانادا.
 • حق زندگی ، کار و تحصیل در هر استان  کانادا.
 • دریافت حمایت قوانین کانادا و منشور حقوق و آزادی کانادا
 • امکان خروج و ورود به مرزهای این کشور با استفاده از کارت اقامت دائم یا اسناد سفر اقامت دائم (PRTD).
 • توانایی درخواست تابعیت کانادایی پس از برآورده شدن شرایط لازم

مسیرهای مهاجرتی بسیاری وجود دارد که فرد را مقیم کانادا می کند. مهاجرت اقتصادی ، مهاجرت تجاری ، حمایت مالی و برنامه های پناهندگی یا بشردوستانه گزینه های مختلفی برای دریافت اقامت دائم می باشند.

یکی از مرسوم ترین روش های مهاجرتی کشور کانادا برای متقاضیان اکسپرس اینتری کانادا می باشد که در مقاله ی ( ارزان ترین راه مهاجرت به کانادا ) به طور کامل در این باره صحبت کردیم . در ویدیوی زیر می توانید اطلاعات کلی درباره اکسپرس انتری کانادا بدست آورید.

 

 

برای دیدن قسمت دوم این ویدیو اینجا کلیک کنید. ➡ 

کارت های اقامت دائم کانادا :

زمانی که افراد واجدالشرایط اخذ اقامت دائم می‌شوند، به آن‌ها کارت اقامت دائم یا کارت PR اعطا می‌شود. این کارت نشان‌دهنده وضعیت اقامتی افراد است. افرادی که این کارت را دارند می‌توانند از این کارت برای سفرهای داخلی و خارجی نیز استفاده کنند.

 

تمدید کارت اقامت دائم کشور کانادا :

اقامت دائم کشور کانادا

اکثر کارت‌های اقامت دائم تا پنج سال اعتبار دارند. در برخی از موارد نیز احتمالا این کارت به مدت یک سال اعتبار دارد. دولت کانادا از مقیمان دائم می‌خواهد تا حداکثر 6 ماه پس از تاریخ انقضای کارت اقامت خود برای تمدید مجدد آن اقدام نمایند.

 

مجوز سفر مقیم دائم کانادا:

در صورتی که مقیم دائمی خارج از کانادا باشد و کارت اقامت دائم وی معتبر نباشد، برای ورود مجدد به کانادا می‌تواند درخواست مجوز سفر داشته باشد. این مجوز معمولا به افراد اجازه‌ی یکبار ورود به این کشور را می‌دهد تا متقاضی کارت اقامت دائم خود را تمدید کند.

 

شرایط حفظ وضعیت اقامت دائم:

برای حفظ وضعیت اقامت دائم کانادا افراد تعهداتی دارند، الزام حضور فیزیکی افراد در کانادا یکی از این تعهدات است. مقیم دائم کانادا برای حفظ وضعیت اقامت دائم خود موظف است حداقل 730 روز طی 5 سال در کانادا حضور داشته باشد مگر در موارد استثنا.

 

تابعیت کانادایی :

اتباع خارجی که می خواهند شهروند کانادا شوند باید چندین شرایط از جمله داشتن وضعیت اقامت دائم معتبر در این کشور را داشته باشند. علاوه بر این ، ساکنین دائمی که مایل به شهروندی هستند تعهدات اقامتی متفاوتی از آنچه برای تمدید وضعیت اقامت دائم لازم است ، را دارند.  

 

انصراف از وضعیت اقامت دائم این کشور :

پس از انقضای کارت اقامت دائم، افراد به طور خودکار وضعیت اقامت دائم خود را از دست نخواهند داد. وضعیت اقامت دائم از طریق فرآیندی رسمی از بین می‌رود. در صورتی که افراد بخواهند از وضعیت اقامت دائم خود انصراف دهند، باید درخواستی برای انصراف داوطلبانه از وضعیت اقامت دائم خود به ادارات مربوطه ارسال کند.

ابطال اقامت دائم:

کانادا ممکن است به یکی از دلایل زیر وضعیت اقامت دائم افراد را باطل کند:

 • جرم و جنایت
 • اخذ اقامت دائم با فریب
 • عدم تعهد به وظایف و تعهدات

مدت اعتبار اقامت دائم:

بر خلاف اقامت موقت، اقامت دائم افراد منقضی نمی‌شود. در صورتی که مقیم دائم به تعهدات خود پایبند باشد و دولت اقامت دائم وی را باطل نکرده باشد، افراد وضعیت اقامت دائم خود را از دست نخواهند داد.

آیا مقیم دائم اجازه‌ی ترک کانادا را دارد؟

یک مقیم دائم می‌تواند در هر زمانی کانادا را ترک کند. اما پایبندی به تعهدات حضور فیزیکی الزامی است.

شهروندی کانادا:

افرادی که قصد اخذ شهروندی کانادا رادارند، در ابتدا باید وضعیت اقامت دائم داشته باشند. چرا که اخذ شهروندی این کشور الزامات حضور فیزیکی در این کشور را دارد. افراد باید تقریبا به مدت 3 سال طی 5 سال در کانادا حضور فیزیکی داشته باشند تا واجدالشرایط اخذ شهروندی این کشور باشند.

 • برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شرایط اخذ شهروندی کانادا اینجا کلیک کنید.

آیا اقامت دائم همان شهروندی است؟

ساکنان دائم شهروندان کانادا نیستند چرا که افراد با اقامت دائم نمی‌توانند پاسپورت کانادایی داشته باشند و از برخی از مزایای شهروندی این کشور برخوردار شوند.

در ادامه‌ی مقاله به راه‌های اخذ اقامت موقت کانادا خواهیم پرداخت:

تحصیل در کانادا:

تحصیل در کانادا یکی از راه‌های ورود به این کشور البته با اقامت موقت است.

چگونه می‌توان برای تحصیل در موسسات آموزشی این کشور اقدام کرد؟

 • پس از انتخاب مدرسه، کالج یا دانشگاه مدنظر باید با قوانین اپلای هر یک آشنا شوید چرا که هر کدام قوانین خاصی دارند.

برای اپلای موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • برای تحصیل در یکی از مدارس ابتدایی یا متوسطه باید شش ماه زودتر اقدام کنید.
 • برای تحصیل در موسسات آموزش عالی از جمله دانشگاه، کالج و … یک سال زودتر اقدام کنید.

با موسسه‌ی مدنظر در تماس باشید تا لیست مدارک مورد نیاز را در اختیار شما بگذارند. مدارس اطلاعاتی از قبیل هزینه‌ها، شهریه، بیمه سلامت، اجاره و هزینه زندگی در کانادا و تست‌های زبان به شما می‌دهند. 

 • فرم‌های درخواستی را پر کنید و دستورالعمل‌ ارسال آن‌ها را دنبال کنید.

 اگر موسسه آموزشی مدنظر شرایط شما را تائید کند، نامه‌ی پذیرش دریافت خواهید کرد.

 • برای اخذ ویزا اقدام کنید.

اخذ ویزا شرط اصلی ورود به هر کشوری خارجی است مگر در موارد استثنا. پردازش ویزا بسته به شرایطی ممکن است مدت زمان طولانی به خود اختصاص دهد. برای پردازش سریعتر می‌توانید:

1- در اسرع وقت اطلاعات بیومتریک خود را تکمیل کنید.

2- تمام الزامات واجد شرایط بودن را داشته باشید.

 • برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در کانادا اینجا کلیک کنید.
 • اگر می‌خواهید در کانادا ادامه تحصیل دهید باید حداقل 30 روز قبل از تاریخ انقضای مجوز تحصیلی درخواست تمدید دهید.
 • اگر مجوز تحصیلی‌تان منقضی شده و قصد اقامت و ادامه تحصیل در کانادا دارید باید دوباره درخواست مجوز تحصیلی دهید تا دوباره بتوانید مانند شهروندی موقت در کانادا اقامت داشته باشید.
 • اگر از کانادا خارج شده‌اید برای بازگشت مجدد باید مدارکی برای الزام ورود مجدد ارائه دهید.

اگر قصد ادامه تحصیل ندارید:

 • درصورت فارغ التحصیلی و واجد شرایط بودن می‌توانید درخواست مجوز کار دهید.
 • بعنوان توریست در کانادا اقامت داشته باشید و یا کانادا را ترک کنید.
 • و در نهایت اگر مجوز تحصیلی‌تان منقضی شده و آن را تمدید نکرده‌اید باید کانادا را ترک کنید.

توریستی:

کانادا کشوری است که هر سال میلیون‌ها گردشگر را به خود جذب می‌کند. طبق آمارهای موجود سالانه تقریبا 35 میلیون نفر از این کشور بازدید می‌کنند. اما به خاطر داشته باشید ویزای توریستی به افراد اقامت موقت این کشو را اعطا می‌کند. پس باید بدانید که با اخذ ویزای توریستی اجازه‌ی کار و تحصیل در این کشور را نخواهید داشت. حتی در برخی از موارد اگر برای رسیدن به کشور مقصد در فرودگاهی کانادایی توقف داشته باشید، نیاز به اخذ ویزای توریستی خواهید داشت. این ویزا به افرادی اعطا می‌شود که شرایط لازم برای ورود به کانادا را داشته باشند. این ویزا معمولا برای بازه‌ی زمانی 6 ماهه صادر می‌شود و معمولا دو نوع هستند، ویزای یکبار ورود و ویزای چندبار ورود. 

 • برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویزای توریستی اینجا کلیک کنید.

شرایط اخذ ویزای توریستی:

 • داشتن پاسپورت معتبر
 • سلامت جسمی و ذهنی
 • داشتن منبعی مالی برای هزینه‌های اقامت و گردشگری در کانادا
 • برنامه ریزی منظم و دقیق برای ورود و خروج
 • تهعد به ترک کشور پس از به پایان رسیدن تاریخ انقضای ویزا
 • تعهد به اینکه شما با هدف کار با این ویزا وارد کانادا نشده‌اید و در طول اقامتتان به دنبال کارهای استخدامی نخواهید بود.
 • تعهد به اینکه هیچ یک از اعمال شما موجب به خطر افتادن امنیت ملی کانادا نمی‌شود.
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • پیروی از قوانین این کشور
 • انجام برخی از آزمایشات پزشکی مانند سل، ایدز، هپاتیت و …

نحوه‌ی درخواست ویزای توریستی:

شما می‌توانید به صورت آنلاین یا کاغذی برای اخذ این نوع ویزا اقدام کنید.

درخواست ویزا به صورت کاغذی:

پس از فراهم نمودن تمامی مدارک مورد نیاز باید این مدارک را به همراه هزینه‌های مربوطه به یکی از دفاتر وک کانادا ارائه دهید. گفتنی است تمام مراحل انفورماتیک نیز در همان روز انجام خواهد شد.

درخواست ویزا به صورت آنلاین:

برای اخذ ویزای توریستی به صورت آنلاین باید تمامی مدارک مورد نیاز را به صورت آنلاین در اختیار سفارت کانادا قرار دهید. برای این امر ابتدا حساب کاربری ساخته و مدارک را آپلود کنید. سپس هزینه‌های مربوطه را پرداخت کرده و در طول 30 روز باید به یکی از دفاتر انگشت نگاری کانادا مراجعه کنید. پس از انگشت نگاری، در صورت موافقت با ویزای شما باید پاسپورتتان را در اختیار یکی از دفاتر وک ( VAC) کانادا قرار دهید تا ویزا در پاسپورتتان الصاق شود.

سوپر ویزا ( ویزای والدین ):

سوپر ویزا نوعی ویزای مولتی است که امکان چند بار ورود را به افرادی که این ویزا را دارند می‌دهد. سوپر ویزا به مدت 10 سال اعتبار دارد و به پدر، مادر، پدربزرگ و مادربزرگ افرادی که اقامت دائم کانادا را دارند و یا شهروند این کشور هستند اجازه می‌دهد تا با فرزندان و یا نوه‌های خود در این کشور ملاقات کنند. تفاوت اصلی این ویزا با ویزای توریستی مولتی در مدت اقامت افراد است. افرادی که سوپر ویزا دارند، می‌توانند حداکثر تا 5 سال در کانادا اقامت داشته باشند و پس از اتمام این بازه مجبور به ترک خاک این کشور هستند. با این حال، افسر مرزی درمورد مدت اقامت شما تصمیم می‌گیرد.

 • برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ویزای والدین اینجا کلیک کنید.

کار موقت ( TFWP):

برنامه کار موقت فرصت‌های کاری زیادی برای افرادی که قصد دارند برای مدت کوتاهی در این کشور به کار بپردازند، مهیا می‌کند. این برنامه به افراد واجدالشرایط اجازه اقامت 6 ماهه در کانادا می‌دهد. طی این برنامه افراد مجوز کار و ویزای کاری موقت برای یک کارفرما دریافت خواهند کرد و موظفند در همان استانی که مشغول به کار هستند اسکان داشته باشند. پس از انقضای مجوز کار و ویزا افراد باید برای تمدید مجوز کار اقدام کنند در غیر این صورت مجبور به ترک این کشور هستند.

مدارک و شرایط مورد نیاز برای اخذ این نوع ویزا عبارتند از:

 • داشتن پیشنهاد شغلی
 • اثبات بازگشت به کشور خود پس از انقضای مجوز کار
 • ارائه تمکن مالی
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • اثبات اینکه حضور شما در کانادا تهدیدی برای امنیت ملی نخواهد بود
 • ارائه گواهی سلامت از پزشکی معتمد

آیا واجد شرایط وضعیت اقامت این کشور هستید یا خیر ؟

امتیاز خود را در سیستم CRS برای پروسه اکسپرس اینتری Express Entry  محاسبه کنید. تمام نکاتی را که ممکن است از طریق بررسی مقوله های سن، سطح تحصیلات ، مهارت زبان رسمی ، زبان رسمی دوم و تجربه کاری کانادایی بدست آورید ، اضافه کنید. علاوه بر این، متقاضیان باید بتوانند ثابت کنند که بودجه کافی برای تأمین هزینه های خود و خانواده خود دارند، مگر اینکه بتوانند به طور قانونی در کانادا کار کنند یا پیشنهاد کار معتبری از کارفرمایی در کانادا داشته باشند.

برای دانلود جدول امتیاز دهی مهاجرت به کانادا فقط کافیست اینجا کنید تا امتیاز خود را برای اخذ اقامت و مهاجرت به کانادا محاسبه کنید .

 

چه کسی می تواند برای وضعیت اقامت درخواست کند ؟

هر کسی مجاز به درخواست اقامت دائم کانادا است اما فقط افراد واجد شرایط پذیرفته می شوند. برای بررسی اینکه آیا واجد شرایط اقامت دائم هستید یا خیر، شرایط زیر در مورد شما بررسی میشود:

 • سن
 • سطح تحصیلات
 • تسلط به زبان رسمی
 • تسلط به زبان رسمی دوم
 • تجربه کاری کانادایی

 

مزایای اقامت دائم این کشور چیست ؟

مزایای اقامت دائم کانادا

هنگام شهروندی کانادا مزایای بسیاری به وجود می آید که بسیاری از اتباع خارجی هنگام شروع زندگی جدید در کانادا چشم انتظار آن هستند. برخی از این مزایا عبارتند از:

سیاست کانادا :

شهروندان در کانادا حق انتخاب بیشتری دارند و می توانند در انتخابات فدرال ، استانی و شهرداری رأی دهند. شهروندان همچنین از آزادی نامزدی و مشارکت در فعالیت های سیاسی برخوردار هستند، به این معنی که آنها در مورد مدیریت سطوح مختلف دولت موجود در کانادا اظهار نظر می کنند.

مشاغل سطح بالا :

شهروندان کانادایی  توانایی درخواست شغل های سطح بالاتر فدرال را دارند که غالباً دستمزد بسیار خوبی دریافت می کنند و از مزایای خوبی برخوردار می شوند.

تابعیت دوگانه :

شما به عنوان یک شهروند کانادایی نیازی به انتخاب کانادا به عنوان کشور اصلی خود ندارید. در صورت امکان ، شما می توانید برای تابعیت دوگانه اقدام کنید.

خانواده :

 کودکی در کانادا متولد می شود ، به طور خودکار شهروند کانادا محسوب می شوند. این به شما این امکان را می دهد که زندگی بهتری را برای هر کودک آینده بدون اینکه مراحل پذیرش مهاجرت را پشت سر بگذارند ، شروع کنید.

مالیات :

اگر شهروند کانادا شوید و تصمیم بگیرید در جای دیگری زندگی کنید ، ممکن است ملزم به پرداخت مالیات به کشور کانادا نباشید زیرا آنها بر اساس اخذ اقامت بر خلاف تابعیت هستند.

مدت زمان برای اخذ اقامت در کشور کانادا چقدر است ؟

کارت اقامت دائم به طور معمول برای 5 سال صادر می شود و قابل تمدید است. برای حفظ وضعیت اقامت خود باید در مدت 5 سال در حدود 730 روز در این کشور اقامت داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و به روز تر می توانید مقاله ی روش های اخذ اقامت دائم کشور کانادا را که در 23 شهریور 1401 نوشته شده است را مطالعه کنید . برای مطالعه این مقاله اینجا کلیک کنید . ➡ 

 

برای اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در رویال اپلای تماس بگیرید. ویا فرم ارزیابی رایگان را پر کنید تا در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس گرفته شود.  

با خیال راحت کارهای حقوقی و مهاجرتی خود را به ما بسپارید .

شرکت مهاجرتی رویال اپلای

تلفن تماس: ۲۲۴۰۹۱۹۱ ۲۲۴۰۸۱۸۱ –۲۲۴۰۷۱۷۱

آدرس:زعفرانیه، میدان الف، مجتمع تجاری پالادیوم، طبقه نهم شمالی ، واحد ۹۰۸